Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’na (KGF) ilk adım…

Karadeniz Gazeteciler FederasyonuTürkiye Gazeteciler Platformunu oluşturan gazeteciler cemiyetleri, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nu oluşturmak çalışmalara başladı.Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nu oluşturmak için öncelikle 7 bölgede Gazeteciler Federasyonları kurulması kararlaştırıldı. Bu hedef doğrultusunda Tosya ilçesinde bir araya gelen Karadeniz Bölgesi’ndeki Gazeteciler Cemiyeti Başkanları, tüzüğü hazırlanan Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun (KGF) resmen kurulması için düğmeye bastı.

Kastamonu Gazeteciler  Cemiyeti’nin daveti üzerine Tosya Doğramacı Otel’de düzenlenen toplantıya Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Platformu’nun temsilen Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı Turgut Özdemir, Giresun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı Erdoğan Erişken, Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği Başkanı Mustafa Bayrak, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüsnü Acar, Başkan Yardımcısı Erkan Yılmaz, Genel Sekreter Mustafa Balcı ve Genel Muhasip Sabahattin Büyükoral katıldı.  Önceden programlanan işleri olup mazeret beyan ederek toplantıya katılamayan Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül, Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Karaaslan, Zonguldak Karaelmas Gazeteciler  Cemiyeti Başkanı Osman Sav, Düzce Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Tayhan, Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Güngör Yavuzaslan, Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Caner Güngör, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız’la da telekonferans sistemiyle toplantıda yer aldı. Toplantıda yapılan görüşmelerde, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun kurulması ve resmiyet kazandırılması kararlaştırıldı.

Yapılan toplantıda Karadeniz Bölgesi’nde bulunan 18 vilayeti kapsayacak olan Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun (KGF) merkezi de Trabzon olarak belirlendi.

Toplantıyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Gazeteciler Konfederasyonu Platformu Sözcüsü ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, TGF zihniyetinin yanlı ve yasa tanımayan, cemiyetleri kucaklamak yerine ayrıştıran  zihniyetine ortak tavır alan 40 cemiyetin birlikteliğiyle Gazeteciler Konfederasyonu’nun ilk temel harcı olan Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun (KGF) oluşturmak amacıyla Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin daveti ile Tosya’da bir araya geldiklerini belirterek, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun (KGF) resmileşmesinin ardından diğer bölgelerde de federasyon çalışmalarının hız kazanacağını ifade etti. Kolaylı, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun (KGF) hayırlı ve uğurlu olması dileğinde bulunarak bir ilke imza atan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ni de kutladı.

Toplantının ardından konuk gazeteciler Cemiyeti başkanları onuruna verilen yemeğe Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin de katıldı. Geceyi Tosya’da geçiren konuk başkanlar Pazar sabahı kahvaltı sonrası memleketlerine uğurlanırken, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti de Türk Basın Tarihinde Gazeteciler Konfederasyonu’nun ilk temelinin Tosya’da atılmasına öncülük eden ilk cemiyet olarak tarihe geçti.