İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGC) için Konya’da toplanıldı

İç Anadolu Gazeteciler Federasyonuİç Anadolu Bölgesi Gazeteciler Cemiyeti Başkanları, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGC) kurulması için Konya’da toplandı.Konya Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde, Türkiye Gazeteciler Platformu Başkanı Nuri Kolaylı’nın da katıldığı Konya toplantısında, (İGF) İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu’nun kurulması için start verildi.16 – 17 Şubat tarihlerinde Konya’da gerçekleşen toplantıda; Konya, Ankara, Aksaray, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Karaman, Çankırı, Sivas ve Yozgat illerindeki cemiyetler tarafından İGF’nin kurulması kararlaştırıldı.

Selçuk Otel’de yapılan toplantının açılış konuşmasında, Türkiye Gazeteciler Federasyonunda yaşanan süreci anlatan Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Platformu Başkanı Nuri Kolaylı “Antidemokratik seçim süreci ve 10 Cemiyetin hukuka uygun olmayan gerekçelerle Federasyondan ihracı, bizi temeli sağlam ve güçlü bir yapılanma konusunda çalışmaya sevk etti. Yaptığımız görüşme ve toplantılarda bölge federasyonlarının kurulmasından sonra Konfederasyon kurulması konusunda görüş birliğine vardık. İlk olarak Karadeniz Gazeteciler Federasyonu’nun kurulması yönündeki çalışmalardan olumlu sonuç alındı. Bugün de Konya’da İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu’nun kurulması çalışmalarında bir aradayız. Platformumuzla birlikte hareket eden tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Adem Alemdar da tarihi bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın gelişmesi için atılacak her adımı destekliyoruz. Kurulacak olan İç Anadolu Gazeteciler Federasyonunun, Türkiye’de mesleğimiz adına atılacak en olumlu adımlardan biri olacağına inanıyoruz. Biz Konya Gazeteciler Cemiyeti olarak bu konuda elimizden gelen gayreti göstermeye, fedakârlığı yapmaya hazırız” dedi.

Daha sonra yapılan görüşmelerde, Gazeteciler Cemiyeti Başkan ve temsilcileri, federasyon çalışmalarıyla ilgili düşüncelerini bildirdiler. Cemiyet Başkanları, coğrafi konumu, gelişmişliği ve güçlü Cemiyet yapısı nedeniyle İç Anadolu Gazeteciler Federasyonunun Konya merkezli olarak kurulmasının doğru bir karar olacağını bildirdiler.

Görüşmelerden sonra tekrar söz alan Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Adem Alemdar, kendilerine duyulan güvene teşekkür ederek “Madem meslektaşlarımız, Cemiyet Başkanlarımız bu konuda Konya olarak bize güven duyuyor, sorumluluk yüklüyorlar. Biz de bu güvene layık olmak için çalışarak güçlü bir federasyon yapısı oluşturacağız” dedi.

Konuk Cemiyet Başkanları Mevlana ve Şemsi Tebriz-i türbelerini ziyaret edip Akyokuş ve Kule’den Konya’yı izlediler. Cumartesi akşamı düzenlenen Sema programına da katılan heyet, en kısa zamanda İGF’nin kuruluşunu duyurma toplantısında buluşma dileği ile Konya’dan ayrıldı.