40 gazeteciler cemiyetinden ortak açıklama: TGF MEŞRULUĞUNU KAYBETTİ

ankara_zirvesi_2013_featured

Kamuoyuna Duyuru

1997 yılında büyük fedakârlıklarla kurulan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), son 3 yılda Atilla Sertel yönetiminin anti demokratik, hukuk dışı ve etik açıdan kabul edilemez uygulamalarına sahne olmaktadır.

23 Eylül 2012 tarihinde yapılan son genel kurulda yaşanan hukuksuzluklardan sonra TGF’ye üye 71 meslek örgütünden 40’ının imzasıyla demokratik olmayan genel kurul protesto edilerek, deklarasyon yayımlandı. Deklarasyonun ardından da 100’den fazla imza ile olağanüstü genel kurul yapılması istendi. Bunun üzerine TGF yönetimi 10 Cemiyeti ihraç edip, 6 cemiyete de kınama ve uyarı cezası vererek olağanüstü kongreye gitti. Ötekileştirme sürecini başlatan Atilla Sertel yönetimi, gazetecilerin sorunlarını çözmek yerine kişisel çıkarlarının peşine düştü.

Atilla Sertel ve yönetimi, yapılan yazılı ve sözlü uyarılara rağmen anti demokratik uygulamalarını sürdürdü, dışlama ve hukuk dışı uygulamalarına ısrarla devam etti. Bu sebeple, olağanüstü kongre için 4 Ocak’ta Ankara’ya gelen ve bu deklarasyona imza koyan bizler, kongreye katılmama kararı aldık.

Ankara’da 5 Ocak’ta bir araya gelen ve aşağıda imzası bulunan gazeteciler cemiyetleri ile basın meslek örgütlerini, Türkiye Gazeteciler Federasyonundan dışlayan süreçte şu gelişmeler yaşandı;

Öncelikle, 13 Aralık 2009 tarihinde, kâğıt üzerinde bir tüzük genel kurulu yapıldı. Bu değişiklikle TGF’nin 11 kişiden oluşan yönetimi doğal delege yapılarak, eşitlik ilkesi bozuldu.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu yönetimi, 2012 yılına gelindiğinde hukuk dışı uygulamalarına kongre öncesi başladı.  71 üye basın kuruluşuna sahip Federasyon’un 15 yıllık tarihinde bir ilk yaşandı ve muhalif görülen 7 cemiyetin 28 delegesi hazirun listesine alınmadı. Bu delegelere oy kullandırılmadığı gibi, konuşmalarına da izin verilmedi.

Taraflı tutum sergileyen Divan Kurulu da, hukuksuz uygulamalarla kongreye damgasını vurdu. TGF yönetimi ve divan kurulu gerçekleştirilen genel kurulda yasaları hiçe saydı, seçim sonucunu tartışmalı hale getirdi.

Genel Kurul’un hemen ardından yapılan Alanya Başkanlar Konseyi Toplantısı ise, Atilla Sertel’in başkanlar konseyini hiçe saydığını açıkça ortaya koydu. TGF tarihinde ilk defa Başkanlar Konseyi tamamlanmadan yarım bırakıldı.

Hukuksuz bir kongre ile seçilen ve meşruluğunu kaybeden Atilla Sertel yönetimine karşı harekete geçen gazeteciler cemiyetleri, yeterli sayının çok üzerinde delegenin imzasını toplayarak olağanüstü genel kurul yapılması için TGF yönetimine başvurdu.

Olağanüstü genel kurulda seçimi kaybedeceğini anlayan Atilla Sertel ve yönetimi, bu defa da muhalefette yer alan 10 gazeteciler cemiyeti ile basın meslek örgütünü sudan bahanelerle Türkiye Gazeteciler Federasyonu üyeliğinden ihraç etti.

Sertel yönetimi, TGF Genel Başkan adayı Nuri Kolaylı’ya da akıl almayacak uydurma bir nedenle “kınama cezası” vererek, aday olmasının önüne geçmek istedi.

Özetle; 23 Eylül kongresinde 7 basın örgütünün 28 delegesine keyfi gerekçelerle haziruna dahil etmeyip oy kullandırmayan Sertel yönetimi, 5 Ocak olağanüstü kongresinde de 10 basın örgütünü TGF’den ihraç edip toplam 40 delegeye oy kullandırmama yolunu seçmiştir. Üstelik, Başkanlar Konseyi’nde görüşülmeden son 2 ay içinde 7 ilçe cemiyetini federasyona üye yaparak, kural tanımazlığını ortaya koymuştur.

Bütün bunlara karşın, federasyon yönetiminin keyfi uygulamalardan vazgeçmesi ve TGF’nin bütünlüğünün korunması amacıyla olağanüstü kongre öncesi yapılan son uzlaşma girişimimiz de, ne yazık ki Sertel yönetimi tarafından kabul edilmemiştir.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’na üye aşağıda imzası bulunan bizler, Atilla Sertel yönetiminin bu dışlayan ve ötekileştiren tutumu karşısında örgütlü mücadelemizi, yeni bir oluşumu da hayata geçirmek üzere Türkiye Gazeteciler Platformu adı altında sürdürme kararı aldık.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

TÜRKİYE GAZETECİLER PLATFORMU

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Güzbey

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül

Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Güngör Yavuzaslan

Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı M. Nuri Kolaylı

Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Caner Güngör

Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği Başkanı Kenan Macit

Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Önder Varol

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy

Edirne Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Sarılarlı

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Köse

Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Başkanı Nazmi Bilgin

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Sabri Kocaman

Giresun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bekir Bayram

Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan

İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şehmuz Aslan

Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abid Vanlı

Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Karaaslan

Kars Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yücel Sezer

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüsnü Acar

Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Selci

Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu

Kilis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Barutçu

Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Adem Alemdar

Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İhsan Tunçoğlu

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman

Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Osman Sayın

Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Metin Özkan

Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz

Sinop Gazeteciler Cemiyeti TGF Kurucu Başkanı Mustafa Genç

Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Fikret Ünsal

Şanlıurfa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Kapaklı

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ergun Ata

Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Celal Çevirgen

Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ayhan Polat

Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık