AYDINLI GAZETECİLERİN SERTİFİKA SEVİNCİ…

 Basın İlan Kurumu (BİK) ile Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti işbirliğinde gerçekleştirilen ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’nın da destek verdiği “Sayfa Tasarım Eğitimi” programı düzenlenen sertifika töreniyle sona erdi. “Aydın Basın Mensupları Kaliteli Hizmet İçin Eğitim Kampında” projesi çerçevesinde Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hasan Fehmi Ketenci tarafından verilen 54 saatlik Quark Xpress, Corel Draw “Sayfa Tasarım Eğitim”inin sertifika töreni, Aydın Ticaret Odası konferans salonunda gerçekleştirildi.

Törene; Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Hicabi Arslan, Aydın Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Şükrü Söylevci, BİK Aydın Şube Müdürü Özgür Topaloğlu, Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Cerit, GEKA Koordinatörü Armağan Aydın, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Aydın ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
 “AYDIN BASININDAN FAYDALANIYORUZ”

Sertifika törenin açılış konuşmasını yapan Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, programın Aydın basınına hayırlı olmasını diledi. Gazetelerdeki sayfa düzeninin sadece görsellikten ibaret olmadığını kaydeden Koçak, “Türkiye’nin diğer illerine baktığımızda Aydın basınının oldukça güçlü olduğunu görüyoruz. Toplum açısından bunu önemli bir değer olarak görüyorum. Kamu yönetimi her zaman şeffaf olmalıdır. Hesap verir olmalıdır. En önemlisi de yapılan faaliyetlerin kamuoyuna bilgi verilmesidir. Basının ne kadar güçlü olursa şeffaflığa güç katacağını düşünüyorum. Basında çıkan haberleri özenle takip ediyorum. Aydın basınından faydalanıyoruz” dedi.

NİTELİKLİ ELEMANA KATKI SAĞLIYOR

GEKA Koordinatörü Armağan Aydın da GEKA’nın 2009 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini belirtti. Bu projeye de GEKA’nın Teknik Destek Programı kapsamında destek verdiğini bildiren Aydın, “Günümüzde eğitimin önemi her zaman aşikardır. Biz her gittiğimiz yerde nitelikli eleman sorunu olduğunu görüyoruz. Basın içinde bu geçerlidir. İnşallah bu projemiz nitelikli eleman konusunda gerek yazı editmrlerine, gerek muhabir arkadaşlara, gerekse bütün basın mensuplarına veirlen eğitimin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

BİRLİK VE BERABERLİK RUHU

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Aydın ise hafta boyunca güzel bir eğitim çalışması yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Sayfa tasarımı, mağazadaki bir vitrin gibidir. Sizler de o vitrinin görevlilerisiniz. Muhabir arkadaşlar dışarıda olduğu için birbirleriyle devamlı iletişim halindeler ve kaynaşmak daha kolay oluyor. Biz de bu eğitim ile sayfa tasarımcıları arasındaki birlik beraberliği artırmış olduk. Yıllarca aynı işi yapan arkadaşlar birbirlerini tanımıyorlardı. Çünkü farklı gazete ve odalarda çalışıyorlar. Burada bunu da sağlamış olduk. Bundan sonraki süreçte Aydın’daki gazetelerimizin görüntü anlamında daha güzel olacağına inanıyorum. Cemiyet olarak buna benzer eğitimleri her zaman yapmaya hazırız. Katılım için herkese teşekkür ediyorum.”

“ÇOK GÜZEL SONUÇLAR ALDIK”

BİK Aydın Şube Müdürü Özgür Topaloğlu da programdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu eğitimle birlikte günlük hayatınıza güzel katılımlar sağladığınıza inanıyorum. Fehmi Ketenci hocamız da Aydın’ın iyi bir yerde olduğunu söyledi. Bu bizi çok mutlu etti. Eğitimde yer alan programı çok iyi kullanan arkadaşlarımızın olduğu öğrendik. Bundan sonraki süreçte eksik olanları da hocamızla birlikte tamamladık. Daha iyi nasıl yaparızı planladık ve güzel sonuçlar aldık. Bundan sonra da bunun gibi programlarda birlikte olacağız” diye konuştu.

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hasan Fehmi Ketenci ise gösterilen ilgiden memnun kaldığını ifade ederek, Aydın basınının gelişerek yoluna devam ettiğini söyledi. Her zaman bu tarz programlara destek vereceğini bildiren Ketenci, çok güzel ve faydalı bir hafta geçirdiklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından eğitim programına katılan sayfa tasarım uzmanları sertifikalarını aldı, birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.