Basın Kartları Komisyonu 19 Ekim’de toplanıyor

DİKKAT!
HABER DEĞİLDİR, TARAFINIZA BİLGİLENDİRME AMACIYLA GÖNDERİLMİŞTİR…
Değerli Meslektaşımız,
Basın Kartları Komisyonu 19 Ekim’de toplanıyor. Komisyon’a, Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri olarak ben, Mustafa Arslan ve Şevket Erzen katılıyoruz.
Değerli meslektaşımız, geçen komisyonda da bize bildirilen isimlerin birçoğu komisyona bile girmedi. Bu nedenle meslektaşlarımız size bildirildiğinde aşağıdaki linkten komisyona girip girmediğini mutlaka kontrol edin. (Kontrol edebilmek için Adı, Soyadı, TC Kimlik No’su, Doğum yeri ve doğum yılı gerekiyor.)
http://basinkartlari.byegm.gov.tr/bk/pages/Basvuru/KartlarVeBasvurular.aspx
Eğer durum sorgulamasında sorunlu görünüyorsa hemen BYEGM Basın kartı başvuru telefonunu arayınız. 0312 583 61 60… Bu telefondan evraklarla ve diğer sorunlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz.
Sizin veya yakınlarınızın (Komisyon’a girdiğini kontrol edip girdiğine emin olduktan sonra) kart başvurularıyla ilgili olarak taleplerinizi Şevket Erzen’e (mutlaka) yazılı olarak göndermenizi bekliyoruz. (Cep tel: 0532 7471915 sevketerzen@gmail.com )
Değerli meslekdaşımız, mesleki yaşamında 5 yıl 212 sayılı yasaya uygun olarak sözleşme yapmış ve sigortalı çalışmış meslektaşlarımız, evraklarını tamamladıkları takdirde Basın Kartı Yönetmeliğinin 17’inci maddesi, 7’inci bendi, c) fıkrasına göre hiç beklemeden komisyona girebiliyorlar. (Ancak Gazete sahiplerine böyle bir hak yok) Evrak olarak, 5 yıllık sigorta dökümü, sözleşme ve her aya ait mesleki çalışma (muhabirse imzalı haberi, künyede ismi varsa künyenin fotokopisi vb.) yani 5 yıl için 60 adet mesleki çalışma isteniyor. Önce, ilk başvuru gibi internetten başvurulup beyannamenin doldurulması gerekiyor. İstenen evraklar yükleniyor. Diploma, savcılık belgesi, fotoğraf gibi…
Sonrasında diğer evraklar, mesleki çalışmalar ve bir dilekçe yazılarak varsa ilindeki, yoksa bağlı bulunduğu ildeki BYEGM il müdürlüğüne evrakları teslim etmesi gerekiyor.
Dilekçenin;
BASIN YAYIN ENFORMASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ne hitaben yazılıyor.
17’inci maddenin 7’inci bendinin c fıkrasında yer alan “5953 sayılı Kanun kapsamında sözleşmeli olarak en az beş yıl çalıştığını belgelendirenlere,” maddesine göre başın kartı başvurumun kabul edilmesine seklinde bir dilekçeyle başvurulması gerekiyor.
Nuri Kolaylı
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı