BAŞKANLAR NİĞDE’DE BULUŞTU

Türkiye’nin basın alanında en üst çatı meslek örgütü olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Konseyi’ne üye cemiyet ve dernek başkanları, Niğde Gazeteciler Cemiyeti’nin özel bir organizasyonunda bir araya geldi.

Niğde Gazeteciler Cemiyeti (NGC)  tarafından NİĞDE HAVAALANI İSTİYOR KAMPANYASINA destek veren kişi ve kurumlara belge ve plaket takdim töreni ve “Yerel Medya’nın  Yerel ve Bölgesel Kalkınmadaki Rolü” konulu panel Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konuklara verilen kokteyl sonrası başlayan programa; Niğde Vali Vekili Özgür Körükçü, Niğde Milletvekili Vedat Bayram, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Bayrak, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkanı Nuri Kolaylı, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu(İGF) Genel Başkanı Adem Alemdar, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Anadolu Ajansı (AA) Kayseri Bölge Müdürü Tevfik Işık, Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Turgut Özdemir, Güney Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Talat Akay, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yetişen, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Basın İlan Kurumu Genel Kurul Delegesi Şevket Erzen, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Osman Hakan Kiracı, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Erişen, Osmaniye Aktif Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi  Ali Cihangir, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Turpçu, Nevşehir Kapodakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca, Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Südemen katıldılar.

PLAKET TÖRENİ

NGC’nin başlattığı “Niğde Hava alanı istiyor” kampanyasında imzalarını atarak destek veren kişi ve kurumlar için TEMA ile işbirliği içinde dikilen fidanlar için belge, Niğde Gazeteciler Cemiyeti(NGC); etkinliklerine katkı sağlayanlara plaket takdim edildi.

Program açılış konuşmaları ile başladı. Niğde Gazeteciler Cemiyeti(NGC) Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Başaran şunları söyledi:

Niğde Gazeteciler Cemiyeti, sadece haber iletme ve mesleki dayanışma rolü yanında, tüzüğümüzde yer alan NİĞDELİLİK BİLİNCİNİN yerleşmesi amacına hizmet eden  basın meslek kuruluşudur. Niğde Basını’nın bütünleştiren il örgütlenmesi yanında; Türk Medyasının En Üst ve Kapsayıcı Örgütlenmesi Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu mensubu olan Niğde Gazeteciler Cemiyeti (NGC); Niğde’nin sorunlarının gözü, kulağı ve sesidir. Kısa süre içerisinde, Niğde Gazeteciler Cemiyeti’nin başlattığı NİĞDE HAVAALANI İSTİYOR KAMPANYASINDA 100 BİN İMZA TOPLADIK. Niğde Gazeteciler Cemiyeti kurulduğu günden itibaren Niğde’nin tüm problemlerinin çözümünde öncü ve olmuştur. Bu misyonunu sizlerin azim ve desteği ile sürdürmeye kararlıdır. Kampanyamıza destek olan kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum.”

Niğde’nin ticari gelişimi doğrultusunda kaliteli, etkin her türlü girişimi yürütmek yanında, bu tür projeleri olan kişi ve kurumlarla işbirliği ve etkili iletişimi temel amaç edindiklerini ifade eden Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu ise şu konuşmayı yaptı:

“ Yapacağımız çalışmalarla ilimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamak, Yerel yöneticilere ve ülke yöneticilerine halkımızın beklentileri konusunda ışık tutmaya gayret ediyoruz. Niğde gazeteciler Cemiyeti’nin başkan ve yöneticilerini böyle önemli bir kampanyada öncü olduğu için kutluyorum.”

İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu(İGF) Genel Başkanı Adem Alemdar da, “ Niğde Gazeteciler  Cemiyeti İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu kurucusudur, dolaylı olarak da Türkiye Gazeteciler Konfederasyonun kurucusudur. Bir proje geliştirilirken iyi fizibilite yapılmalıdır. Niğde Gazeteciler Cemiyeti’nin yapacağı her girişimde  İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu olarak yanındayız” dedi.belediye başkanı ziyaret

Türkiye’nin kritik ve zor bir süreçten geçtiğine işaret eden Türkiye Konfederasyon Genel Başkanı Nuri Kolaylı ise şunları söyledi:

“Bölücü terör örgütünün saldırısında şehit düşenlerin derin acısını yüreğimizi yakıyor, “Birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimize ve demokratik yaşama yönelik terör saldırılarını kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Halkın haber alma özgürlüğü adına görev yapan medya kurumlarına yönelik saldırılar ne yazık ki geçmişten günümüze hep yaşanmıştır. Demokratik yollarla yapılan kınama ve eleştiri sınırını aşan saldırıları kınıyorum.  Omuz omuza basının sorularını çözmek için çalışıyoruz. Çözmemiz gereken sorunlardan ilki meslek ilkelerimizi bilmeden ortaya çıkıp gazeteci olduklarını iddia eden insanların varlığıdır. Gazetecilik mesleği özel bir yasa ile barolar gibi, odalar gibi cemiyetlerimizle, derneklerimiz aynı niteliğe haiz bir konuma getirilmelidir.”

YEREL BASININ FONKSİYONLARI MASAYA YATIRILDI

Organizasyonun öğleden sonraki bölümünde ise “yerel basın” konulu panel yapıldı.

Panele, panel başkanlığını yürüten Türkiye Konfederasyon Genel Başkanı Nuri Kolaylı ile Anadolu Ajansı Kayseri Bölge Müdürü Tevfik Işık, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ile Türkiye Konfederasyonu Teşkilatlanmadan Sorumlu  Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir katıldı.

Kolaylı, açılış konuşmasında, yerel basının sorunlarını belirlemek için Arslan ve Özdemir ile birlikte Türkiye’nin her köşesini karış karış dolaştıklarını söyledi. Kolaylı şöyle devam ettipanelistler-PANEL VE BELGE HABER 1-foto 1

“Omuz omuza basının sorularını çözmek için çalışıyoruz. Çözmemiz gereken sorunlardan ilki meslek ilkelerimizi bilmeden ortaya çıkıp gazeteci olduklarını iddia eden insanların varlığıdır. Bu insanlar basın mesleğini kendi çıkarları uğruna şantaj aracı olarak maalesef kullanmaktadırlar. Herkesin şikayetçi olduğu bu durumun ortadan kalkması için dünyadaki uygulamalarda dikkate alınarak gazetecilik mesleğini yasal bir platforma oturtmak düşüncesindeyiz. Gazetecilik mesleği özel bir yasa ile barolar gibi, odalar gibi cemiyetlerimizle, derneklerimiz söz sahibi konuma getirilmelidir. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak üye, cemiyet başkanlarımıza geleceğe ümitle yürüyeceğimize inanıyorum.”

Konya Yenigün Gazetesi Sahibi ve Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan da, “Konya’da hızlı tren varsa, Konya birçok hizmete kavuşmuşsa, İsrail uçakları Konya’da eğitim uçuşu yapamıyorsa, bu faydalı ve duyarlı hedeflerin başarıya ulaşmasında Konya yerel basını sorumlu ve planlı bir rol üstlenmiştir” dedi.

AA Bölge Müdürü Tevfik Işık ise Medyanın yerel, bölgesel ve ulusal kalkınmaya ciddi katkılarının olduğunu belirterek, Medyanın kalkınmaya katkısından bahsedilebilmesi için medyanın doğru okunması ve doğru kullanılmasının önemine vurgu yaptı.rektör niğde üniversitesi ziyaret-başkanlar-ngc 2

Yerel gazete ve televizyonların büyük ekonomik zorluklarla yayıncılık yaptıklarını vurgulayan Sun Tv Genel Müdürü ve Türkiye Konfederasyonu Teşkilatlanmadan Sorumlu  Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir şöyle konuştu;

“Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın gelişmesi için atılacak her adımı destekliyoruz. Gazetecilik mesleğinin standartlarının oturması Türkiye’de mesleğimiz adına atılacak en olumlu adımlardan biri olacağına inanıyoruz. Bizler Konfederasyon, hem federasyon , hemde cemiyet yönetimleri olarak, yerel gazete ve yerel televizyonların sorunlarının çözümünde elimizden gelen gayreti göstermeye, fedakarlığı yapmaya hazırız. Yerel ve Bölgesel kalkınma hedeflerine; ancak yerel medyanın etkili ve verimli bir iletişim ve işbirliği ortamına zemin hazırlamasıyla ulaşılabilir.”

Panel sonrası NGC’nin başlattığı “Niğde Hava alanı istiyor” kampanyasında imzalarını atarak destek veren kişi ve kurumlar için TEMA ile işbirliği içinde dikilen fidanlar için belge ve plaket takdim töreni yapıldı.

NGC, NİĞDE’NİN TANITIM VE KALKINMASINDA LOKOMOTİF

Niğde Gazeteciler Cemiyeti organizasyonunun son gününde, konuk cemiyet başkanları ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim kurulu üyelerine Niğde ve çevresinin tarihi ve turistik yerlerine gezi ve tanıtım programları gerçekleştirildi.tanıtım gezisi başkanlar-ngc1-gümüşler manastırı

Niğde Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Başaran, Niğde Gazeteciler Cemiyeti’nin, kurulduğu günden itibaren Niğde’nin tüm problemlerinin çözümünde öncü olduğunu vurgulayarak, “Biz cemiyetten önce; Niğde’nin sorunlarının gözü, kulağı ve sesiyiz. Kısa süre içerisinde, Niğde Gazeteciler Cemiyeti’nin başlattığı “NİĞDE HAVAALANI İSTİYOR” Kampanyamıza destek veren kişi ve kurumlar için TEMA ile işbirliği içinde diktiğimiz fidanları için belge ve plaket töreni düzenledik. Bu programa büyük destek veren başta Niğde Ticaret Odası Başkan ve Yöneticilerine, Bor Belediye Başkanlığına ve Kemerhisar Belediye Başkanlığına şükranlarımı sunarım” şeklinde konuştu.

Gezi kapsamında konuklara Uluslararası Ödüllü Niğde Müzesi, Niğde Kalesi ve Saat Kulesi, Güneş Işıklarının Yansıması ile Giriş Kapısında Çift Başlı Kadın Figürü oluşan Alaeddin Camii, Dünya’da Tek Gülen Meryem Ana Figürlü Gümüşler Manastırı, Roma Havuzu (Kleopatra’ nın Süt Banyosu Yaptığı Havuz),  Tyana (Kemerhisar) Su Kemerleri, Bor İlçesi Kayabaşı Parkı gezdirildi. Bor Kayabaşı Panorama Piknik Alanında Bor Söğürmesi ve Niğde Tava İkram edildi.

 vali vekili ziyaret