BAYBURT TURİZMİNE BGC KATKISI

24-temmuz-basin-bayrami-3808739_o

Bayburt Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen ve KUDAKA tarafından 2014 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında desteklenen “Turizm İnovasyonla Gelişir, Tanıtımla Büyür” Projesi faaliyetlerine turizm öğrenme turları ile devam ediyor.

Proje, gerçekleştirileceği faaliyetlerle Bayburt’un turizm değerlerini yenilikçi yöntemlerle tanıtmak ve toplumda Bayburt’un turizm zenginlikleri konusunda farkındalık oluşturarak turizmden elde ettiği gelirlerin arttırılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Cemiyet Başkanı Yaşar Yıldız, yaptığı açıklamada “ Bayburt’taki turizm değerlerinin önemine vakıf olmuş kişilerin sayısı oldukça azdır. Hatta birçok Bayburtlu ilimizin çok önemli turizm markası ve değeri olan Baksı Müzesi gibi, Aydıntepe Yeraltı Şehri gibi yerleri gidip görmemiştir. Bu istenmeyen duruma karşı hazırladığımız proje sayesinde gençlerimize Öğrenme Turları faaliyetiyle ilimizin Turizm Değerlerini tanıtıp, turizm değerlerinin farkına varan ve onlara sahip çıkan bireyler olmasını hedefliyoruz. Bu şekilde ilimizin kamuoyunda turizme karşı olan ilgiyi arttırmaya gayret gösteriyoruz.” diyerek, proje desteklerinden dolayı KUDAKA’ya ve KUDAKA Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür etti.

Turizm öğrenme turları ile Bayburt’ta okuyan Lise ve Üniversite öğrencilerine Bayburt’un önemli turizm merkezleri gezdirilerek, bu turizm merkezleri tanıtıldı. Öğrenme Turları sırasında Bayburt’un turizm değerlerini ve projeyi anlatan Türkçe ve İngilizce hazırlanan broşür dağıtımı yapıldı. Ayrıca farkındalığı arttırmak için baskılı tişört dağıtımı da gerçekleştirildi. Tişörtün baskısında ise 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülüne sahip Baksı Müzesi’nin olması dikkat çekti.

Öğrenme Turları hakkında bilgi veren proje koordinatörü Mutlu Adak şunları ifade etti: ” Eğitimlerde en etkogrenme-turlari-ile-bayburtu-taniyorlar-IHA-20141027AW227814-3-tili yaklaşımlardan biri de yaparak yaşayarak öğrenmedir. İlde bulunan öğrencilerin önemli bir kısmı Bayburt’a ait olan turizm değerlerini tanımamaktadır. Hatta hedef bölge içerisindeki öğrencilerin önemli bir kısmı bu değerleri günümüze kadar hiç görmemiştir. Projenin uzun vadede etkilerini devam ettirebilmesi için okul çağındaki öğrencilerin turizm alanında birikim sahibi olması gerekmektedir. Bu şekilde farkındalığı artan gençler Turizm Mirasımıza ve zenginliklerimize daha olgun bir gözle bakarak, Turizm değerlerimize sahip çıkacak, onlara zarar vermeyecek ve koruyacaktır.”