GASPIRALI MESLEK ÖRGÜTÜ ÖDÜLÜNÜ KONFEDERASYONUMUZ ALDI

Bartın Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından düzenlenen “İsmail Gaspıralı Bey Gazetecilik ve İnsan Hakları Ödül”leri sahiplerini buldu.

Bartın Kültür Merfft256_mf5619875 kezi’nde gerçekleştirilen törende konuşan Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, sektörde basın meslek etik ve ilkelerine uymayan kişilerin boy gösterdiğini ifade ederek, isteyen herkesin eğitimine, bilgi birikimine bakılmaksızın habercilik yapabildiğini söyledi.
Kolaylı, ödül töreninde şu konuşmayı yaptı:
“Bilindiği gibi; basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Bu hak günümüzde sosyal medyayı da kapsayacak bir biçimde genişlemiştir. Ancak, basınımızın bugünkü yapısını içtenlikle ortaya koymak zorundayız.
Sektörümüzde ne yazık ki, basın meslek ve etik ilkelerine uymayan kişiler boy göstermektedir. İsteyen herkes, eğitimine, bilgi birikimine bakılmaksızın habercilik yapabilmektedir.
Bu durum karşısında biz de; Anadolu’da fedakârca görev yapan gazeteciler olarak, mesleğimizin onurunu korumak ve hak ettiği saygın konuma ulaşmasını sağlamak için, Gazeteciler Konfederasyonu çatısı altında bir araya geldik. Gazeteciler Konfederasyonu, Türkiye genelinde örgütlü 8 federasyon ile bu federasyonlara üye 80 basın meslek kuruluşunun gücünü tek çatı altında topladı. Arkadaşlar teveccüh gösterdi ve beni Genel Başkanlığa layık gördü.
Bu örnek güç birliğinin kurucu üyelerinden olan değerli meslektaşım Güngör Yavuzaslan, bugünkü etkinliğimizin de mimarı olarak başarılı bir organizasyona imza atıyor.gasprali
Değerli konuklar, bugün ödülleri verilecek olan İsmail Gaspıralı, modernleşmenin tek yolunun eğitim olduğuna inanıyordu.
1881 tarihli bir yazısında, “Geri kalmışlığımızın tek nedeni cehaletimizdir”” diyerek eğitimin önemine dikkat çeken İsmail Gaspıralı, düşüncelerini 1883’te kurduğu ve 1918’e kadar varlığını sürdüren “Tercüman” adlı gazetesiyle yaymıştı.
“Dilde, fikirde, işte birlik!” sözüyle birlikteliğin önemine dikkat çeken İsmail Gaspıralı’nın izini sürüyor ve meslekte birliği sağlamak amacıyla kurduğumuz Gazeteciler Konfederasyonu çatısı altında dayanışma içinde çalışıyoruz.
Bu güzel organizasyona ev sahipliği yapan meslektaşım Güngör Yavuzaslan’ı kutluyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”
Törende konuşan Vali Seyfettin Azizoğlu da, birilerinin İslam coğrafyası ve Türk dünyasını tanzim etmeye, düzenlemeye, kan üzerinden yeni sermayeler ortaya çıkarmaya çalıştığını söyledi.
Yakın coğrafyamızda Kerkük’ün, Suriye’nin kan ağladığını ancak Türk ve İslam dünyasının birliğini, dirliğini, gücünü, imanını birleştiremediğini ifade eden Azizoğlu, şöyle konuştu:
“Bunun için hep perakende çalışıyoruz. Perakende çalıştığımız için, herkes başka bir telden çalıyor ve bu saz akort tutmuyor. Akort tutmayınca da birilerinin oyunları devam ediyor. Birilerimiz de bu oyunların taşeronu olmaya, bu oyunların altında kalmaya kanımızı akıtmaya devam ediyor. İnşallah bugün burada başlatılan güzellik, bütün İslam coğrafyasında, Türk dünyasında düstur olur ve akDSC08076ıtılan gözyaşları, mazlumların feryadı gider de Allah bu millete bu ümmete rahmet eder. Rahmet eder de bu millet makus tarihine döner, bizler de bir gün bu dünya üzerinde yeryüzünün üzerinde gülmeye başlarız. Bizim gülmemiz bütün insanlığın gülmesi demektir. İnşallah bu millet dünyanın huzurunu ve barışını sağlayacaktır”
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mehmet Erdemir, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan ile kamu kurum ve kuruluşların müdürleri ve gazetecilerin katıldığı törende konuşmaların ardından “İsmail Gaspıralı Bey Gazetecilik ve İnsan Hakları” ödülleri dağıtıldı.
Gaspıralı Meslek Örgütü Ödülü’nü Gazeteciler Konfederasyonu adına Genel Başkan Nuri Kolaylı aldı.