Gazeteciler Konfederasyon toplantısı Ankara’da yapıldı

Ankara’da Bera Ankara otelin konferans salonunda Konfederasyon’un ilk genel kurul toplantısında Siirt damgasını vurdu. Genel kurulda konuşan Genel Başkan Nuri Kolaylı’nın, Siirt Valisi Ahmet Aydın ve Siirt Gazeteciler Derneği Başkanı Atilla Durak’ın 20 Haziran’da tüm konfederasyon üyelerini Siirt’e davet ettiğini bildiren bir anons yapması salonu dolduran kalabalık tarafından uzun süre alkışlandı.
Kolaylı, Vali Ahmet Aydın Ve Gazeteciler Derneği Başkanı Atilla Durak’ın nazik davetinden dolayı duyduğu memnuniyeti dele getirerek, kalabalık bir heyetle davete icabet ederek Siirt’e gidecekleri söyledi.

Akabinde Siirt Gazeteciler Derneği’ni temsilen Siirt delegesi olarak Genel kurula katılan Mehmet Esmeroğlu ise, kurulda bir konuşma yaptı. Siirtlilerin selam ve muhabbetlerini getirdiğini dile getiren Esmeroğlu, dernek çalışmaları hakkınada bilgi verdi.

Esmeroğlu, “Bugün (Pazar) Aydın ve Denizli’den meslektaşlarımız Siirt’te ağırlanıyor. Siirt’in tarihi ve kültürel yerleri gezdirilen gazeteci arkadaşlarımıza en güzel bir şekilde ev sahipliği yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde de Konfederasyonumuz üyelerini de ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız.”dedi.

Esmeroğlu, konuşmasının önemli bölümlerinde şunları söyledi, “Sayın Başkan ve Konfederasyon çatısı altında bulunan değerli üyeler; hepinize Siirtlilerin selam, sevgi ve muhabbetlerini iletiyorum. Siirt Gazeteciler Yardımlaşma ve Dayanışa Derneği’nin de üyesi bulunduğu, 20 bin gazeteci üye, 73 Gazeteciler Cemiyeti ve 8 Gazeteciler Federasyonunun çatısı altında kurulan Türkiye Gazeteciler Konfederasyon misyonuyla Türk basınında bir dönüm noktasını oluşturuyor. Özellikle daha etkin ve özgür bir Anadolu basınının oluşumuna büyük bir katı sağlayacağını olan inancımızı koruyoruz. Çünkü her geçen gün gelişen dünyamızın bu gelişme hızına ayak uyduran ülkemizin kalkınması ve büyük Türkiye hedefine yakınlaştıracak güçlü bir basının olması herkesin ortak arzusudur. Bu duygu ve düşünceyle başta salonda bulunan Başbakanlık temsilcisi, Başbakanlık Basın-yayın ve enformasyon Genel Müdürlüğü temsilcisi, Basın ilan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, konfederasyona bağlı üye federasyon, cemiyetleri ve dernek başkanları ve tüm delegeleri saygıyla selamlıyorum. Bu çatının, başta ülkemiz ve bölgemiz olmak üzere basın emeğinin sömürülmediği gelecek yarınlara hayırlar getirmesi temennisinde bulunuyorum.”dedi

Gazeteciler Konfederasyonu Birinci Genel Kurul Toplantısında delegeler, genel başkanlığa Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı’yı oybirliği ile seçti.

Türkiye genelinde en üst çatı örgüt konumundaki Gazeteciler Konfederasyonu’nun birinci Genel Kurul Toplantısı bugün Bera Ankara Otel’de yapıldı.

Divan Başkanlığını Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’in yaptığı genel kurulun açılışında konuşan Gazeteciler Konfederasyonu Kurucu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Türk basın tarihinde örgütlenme ve yeniden yapılanma açısından tarihi bir gün yaşandığını ifade etti.

Anadolu’nun dört bir köşesindeki gazetecilerin en temel beklentisinin, tarafsız, siyaset üstü, uyumlu ve herkesi kucaklayan bir anlayış içerisinde güç birliği yapılarak, sektörde yaşanan sorunların çözümü olduğunu ifade eden Nuri Kolaylı, “Basın özgürlüğü, basın kuruluşlarında ve meslek örgütlerinde kurumsallaşma, basın ahlakı, çalışma koşulları, mesleki eğitim ve gazetecilerin yıpranma hakkı başta olmak üzere birçok sorunun çözümü için çok çalışmak ve kalıcı çözümler üretmek zorundayız” dedi.

Çözülmesi gereken öncelikli sorunların başında, basın özgürlüğünün geldiğini ve Türk Ceza Kanunu ile Terörle Mücadele Kanunu’nun bazı maddelerinin ifade özgürlüğünü kısıtlayan hükümler içerdiğini kaydeden Kolaylı, “Meslektaşlarımız yazdıkları yazılar, yorumlar ve haberler nedeniyle yargılanıyor. Bu durumun sona erdirilmesi ve basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması, hepimizin ortak yükümlülüğüdür” diye konuştu.

Anadolu’yu il il gezerek gazetecilerin sorunlarını dinlediğini ve bu sorunların çözümü amacıyla Türkiye’nin dört bir yanındaki gazeteciler cemiyetlerinin başkanlarıyla yola çıkılarak Gazeteciler Konfederasyonu’nun kurulduğunu sözlerine ekleyen Nuri Kolaylı, konuşmasını şöyle tamamladı: “Güç birliği içinde çözmemiz gereken sorunlardan birisi de, bizleri temsil etmeyen, meslek ilkelerimizi bile bilmeden ortaya çıkıp gazeteci olduğunu iddia eden insanların varlığıdır. Basın mesleği birçok yönüyle gözde olması nedeniyle, maalesef kötü niyetlilerin hedefi haline geldi.

Önüne gelen herkes gazete açıyor… Eline kalem geçiren, gazeteci olduğu iddiasıyla iş takibine girişiyor. Bu insanlar, basın mesleğini, kendi çıkarları uğruna iş takibi, tehdit ve şantaj aracı olarak kullanıyorlar. Herkesin şikâyetçi olduğu bu durumun ortadan kalkması için dünyadaki uygulamalar da dikkate alınarak, gazetecilik mesleğini yasal bir platforma oturtmak gerektiğini düşünüyoruz. Bu sorunun çözümü için Tabipler Odası gibi, Baro gibi özel bir yasa ile gazetecilik mesleği düzenlenmeli, cemiyetlerimiz ve derneklerimiz meslekte söz sahibi konuma gelmelidir.”

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Basın Yayın ve Enformasyon eski Genel Müdürü ve Başbakan Yardımcısı Danışmanı Salih Melek ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Kartları Daire Başkanı Ali Güneş’in konuşmalarının ardından geçilen seçimlerde, delegelerin tümünün oyunu alan Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, Gazeteciler Konfederasyonu’nun seçilen ilk genel başkanı oldu.

Seçimde Gazeteciler Konfederasyonu kurulları alfabetik isim sırasına göre şöyle oluştu:

GENEL BAŞKAN

Mehmet Nuri Kolaylı

YÖNETİM KURULU ASIL ÜYELERİ

Adem Alemdar, Ahmet Yetişen, Celal Çevirgen, Derya Sarılarlı, Erdoğan Erişen, Ergun Ata, Feridun Fazıl Özsöy, Haydar Karaduman, İhsan Tunçoğlu, Kenan Macit, Mehmet, Abdioğulları, Mehmet Çelik, Mevlüt Yeni, Osman Hakan Kiracı, Rıza Özel, Sefa Özdemir, Talat Akay ve Turgut Özdemir.

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ

Atila Durak, Alaettin Aslan, Ali Cihangir, Bekir Bayram, Bülent Öztürk, Cengiz Selci, Mehmet Aydın ve Mehmet Ergun.

DENETİM KURULU ASIL ÜYELERİ

Şevket Karahan, Mustafa Erkan Yılmaz ve Sinan Tunç.

DENETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ

Bilal Bölükbaş, Fikret Öztürk ve Hasan Akbaş.

ONUR KURULU ASIL ÜYELERİ

Ercan Atay, Ertuğrul Aytaç, Mehmet Emin Turpçu, Mustafa Arslan, Nazmi Bilgin, Şevket Erzen, Yaşar Yıldız, Yücel Sezer ve Zeki Dışkaya.

ONUR KURULU YEDEK ÜYELERİ

Ahmet Genç, Ömer Kıvanç, Süleyman Tuzcu, Vedat Özkeleş ve Vahap Güner.

YÜKSEK İSTİŞARE KURULU ASIL ÜYELERİ

Abdülkadir Üründü, Abid Vanlı, Alparslan Düzgün, Aydın Deniz, Ayhan Polat, Emrah Ayyıldız, Emrullah Özbey, İbrahim Güneş, Mesut Caner, Mustafa Bayrak, Nihat Alparslan, Selim Tiran, Ümit Varol, Yusuf Erbaş ve Yusuf Sadık.

YÜKSEK İSTİŞARE KURULU YEDEK ÜYELERİ

Ali Er, Bostan Yılmaz, Burhan Akyıldırım, Ersin Demirci, Hacı Hasan Bulut, İhsan Bölük ve Yunus Özler.

BASIN ETİK KURULU ASIL ÜYELERİ

Abdülkadir Kalender, Ali Südemen, Burak Gezen, Ercan Atay, Güngör Yavuzarslan, Osman Akkuş ve Salih Kılıç ve Şehmuz Aslan.

BASIN ETİK KURULU YEDEK ÜYELERİ

Gürkan Çelebi, İdris Taş ve Sedef Işıkkent.

Gazeteciler Konfederasyonu üyesi bölgesel federasyonlar ile başkanları şöyle:

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı Mevlüt Yeni, Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (DGF) Genel Başkanı Feridun Fazıl Özsöy, Ege Gazeteciler Federasyonu (EGF) Genel Başkanı Mehmet Abdioğulları, Güney Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (GDGF) Genel Başkanı Talat Akay, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Adem Alemdar, Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) Genel Başkanı Turgut Özdemir, Marmara Gazeteciler Federasyonu (MGF) Genel Başkanı M. Nuri Kolaylı,

Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu (MİGF) Genel Başkanı Kenan Macit.

GÖREV DAĞILIMI

Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu, Genel Kurul’un hemen ardından ilk toplantısını yaparak görev dağılımını gerçekleştirdi. Buna göre;

Genel Başkan Vekilliğine Feridun Fazıl Özsöy, Genel Başkan Yardımcılıklarına Sefa Özdemir (Teşkilat), Mevlüt Yeni (Ar-Ge ve Dış İlişkiler), Kenan Macit (Sosyal işler ve yayınlar) ile Adem Alemdar (Eğitim), Genel Sekreterliğe Ergun Ata, Genel Saymanlığa Turgut Özdemir, Genel Koordinatörlüğe de Celal Çevirgen ve Rıza Özel seçildi. Denetleme Kurulu da yaptığı toplantıda başkanlığa Şevket Karahan’ı seçti.