KARADENİZ’DEKİ İLLERİN YEREL BASIN TEMSİLCİLERİYLE BULUŞULDU

yerel_gazete_temsilcileri_bilgilendirildi (624x313) (2)Basın İlan Kurumu (BİK) Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Delegesi ve Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erdem, Gazeteciler Konfederasyonu Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Sefa Özdemir ile birlikte basın ilan kurumu mevzuatındaki düzenlemeler hakkında bilgi vermek üzere geldikleri Karadeniz’deki illerin yerel  basın temsilcileri ile buluştu.

 

ZONGULDAK…

KGD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sav, Başkan Yardımcısı Mustafa Emen ve Denetim Kurulu Üyesi Çetin Özdemir ile bir süre sohbet eden misafir gazeteciler, Türkiye ve Zonguldak’ın basın ile ilgili sorunları hakkında bilgi alış verişinde bulunarak Karadeniz Gazeteciler Federasyonu ve Gazeteciler Konfederasyonu üyeliğine davette bulunarak destek istediler.

 

KGD Başkanı Osman Sav ziyaretten dolayı teşekkür ederek, “Karaelmas Gazeteciler Derneği olarak gazetecilerin ekonomik ve sosyal sorunlarının çözüme kavuşması yönünde atılan tüm adımlara her türlü katkıyı vermek istiyoruz” dedi.

 

Yaklaşık 1 saat süren ziyarette Zonguldak ve Türkiye’deki basının içinde bulunduğu sorunlar ve çözümler konusunda ilgili bakanlıklar düzeyinde çalışmaların başlatılacağını söyleyen Başkan Nuri Kolaylı önümüzdeki günlerde konfederasyonun daha aktif faaliyetlerde bulunacağını ifade ederek KGD Başkanı Osman Sav ve yönetime teşekkür etti.

 

SİNOP…

Tarihi Paşa Tabyalarında düzenlenen toplantıda söz alan Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, gazetecilerin karşılaştıkları sorun ve sıkıntıların giderilmesi adına atılacak her adımın yanında olacaklarını söyledi. Demirel; “Misafirlerimizi Sinop’ta ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim. Bugün bizlere çok önemli bilgiler verecekler. Bizim için oldukça verimli geçecek bir buluşma olacağına inanıyorum. Arkadaşlarımın benden hemen hemen her gün duymaya alıştıkları bir söz var. Bu ülkede yasalar gereği öyle kolay kolay berber çırağı olamıyorsunuz. Berber çırağı olmanız için kursunu almanız, esnaf ve sanatkar odasına başvuru yapmanız gibi bir yığın prosedür var. Ama bu ülkede gazeteci olmak çok kolay. 15-20 yaşında bir çocuk, valinin hakkında güzel methiyeler yazdığı bir site yapıyor. Valinin hakkında üç beş satır bir şeyler yazıyor.  Bakıyorsunuz valinin herhangi bir toplantısına o çocuk gazeteci sıfatıyla davet edilmiş, neden vali hakkında güzel şeyler yazdı diye. İki gün sonra başka bir toplantıda yok, çağırmamışlar neden?, çünkü vali hakkında olumsuz şeyler yazmış. Ama bu çağrı uluslararası devletlerin birbirlerini tanımaları gibidir. O kişiyi bir kez çağırdıysanız oraya, o kişiyi gazeteci olarak nitelendirdiniz anlamına gelir. Bu anlamda basında bir örgütlenme yapısının olması gerektiğine inanıyorum” dedi.

 

AMACIMIZ MESLEĞİMİZ İLE İLGİLİ SORUNLARIMIZI ÇÖZMEKzonguldak

Daha sonra söz alan Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı; Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri olarak Anadolu’nun dört bir yanında ziyaretler gerçekleştirerek gazete temsilcilerini bilgilendirdiklerini belirtti. Kolaylı; “Bizim bu ziyaretlerimizin amacı, Kars’tan Edirne’ye, en kuzeyden en güneye kadar dolaşmamızın nedeni hem konfederasyonumuzun kuruluş sürecini anlatmak hem de basın ilan kurumu ile ilgili son üç dönemdir, bizlerin yaptığı çalışmalar, Mustafa beyin yönetim kurulunda bizzat yaptığı çalışmaları ve uygulanan yenilikleri anlatmak. Uygulamaya konulan yeniliklerden çoğu arkadaşımızın haberi olmuyor. Bizler sizlere bu yeniliklerden bahsedebilmek, sizlerin sorunlarını dinleyerek, aşılamayan sorunları yönetim kurulunda, basın ilan kurumu genel kurulunda dile getirmek ve birazda hasbihal edebilmek için ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Bizim gazeteciler konfederasyonumuz 8 gazeteciler federasyonundan oluşuyor. Yedi bölgede kuruldu. Bu yedi bölgenin dışında birde Anakara merkezli medya ihtisas gazetecileri federasyonu var. Bu federasyonla birlikte toplamda 8 federasyonla bu konfederasyonu kurduk. Şuanda bizimle birlikte 80 gazeteciler meslek örgütü bizimle birlikte hareket ediyor ve tek amacımız mesleğimiz ile ilgili sorunlarımızı çözmek. En büyük sorunlarımızdan bir tanesi de şu anda yoldan geçen herhangi birinin eline fotoğraf makinasını verin ve o kişi gitsin bir fotoğraf çeksin ve birkaç bilgiyle sizin yanınıza geldiğinde bu kişi muhabir kimliği elde edebiliyor. Bizim mesleğimizin mutlaka standarda oturması gerekiyor. Bunun olması içinde çalışmalar yapıyoruz. Tabipler odası gibi, barolar birliği gibi bir birlik altında toplanmak ve yasal bir düzenlemeye kavuşmamız yönünde bir yasa önerimiz olacak. Bizler sadece bir meslek örgütüyüz hiçbir siyasal bağlantımız yok. Bizim tek amacımız gazeteci arkadaşlarımızın sorunlarının çözümü noktasında kalıcı adımların atılmasını sağlayabilmek” diye konuştu.

 

HESAP VERMEYE GELDİK

Toplantıda son olarak söz alan Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu Üyesi, Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi ve Konya Yenigün Gazetesi Sahibi Mustafa Arslan; yerel gazete sahiplerine basın ilan kurumu mevzuatında yapılan değişiklikler hakkında bilgiler verdi.  Arslan; “Sinop bizim değerleri ile bağlılıklarıyla, sevdiğimiz bir vatan parçası. Öncelikle Sinop’a bizlere yaptığımız hizmetlerimizde verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Bu sebeple bizimde sizlere bir hesap verme borcumuz var ve biz bugün bu hesabı vermeye geldik. Mevzuatlarda yapılan yenilikler hakkında bilgiler verecek ve sizlerin bizlere iletmek istediğimiz soru ve sorunları dinleyerek çözüm yolları konusunda istişarelerde bulunacağız. Elbette elimizde sınırsız bir yetki yok. Ama sizlerin sorunlarının çözümü noktasında sonsuz bir azim ve kararlılığımız var” dedi. Soru cevap bölümü ile devam eden bilgilendirme toplantısı yapılan ikramlarla son buldu.

bolu

BOLU…

 

Konfederasyon başkanlığı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yanı sıra Marmara Gazeteciler Federasyonu Başkanlığı yapan ve Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyesi olan Kolaylı’nın ekibini kent ziyaretinde, Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bülent Velioğlu, yönetim kurulu üyeleri ve gazete temsilcileri karşıladı. Park Cafe’de kahvaltıda buluşan gazeteciler mesleki sorunları masaya yatırdı ve istişarelerde bulundu.

 

Bolu’da önümüzdeki günlerde oluşturulacak Basın İlan Kurumu Şubesi’nin faaliyetleri ve yerel basına sağlayacağı katkılardan bahseden gazeteciler, mesleki sorunlara dair çözüm önerileri üzerinde de görüş beyan ettiler. Gazete temsilcileri ve BGC yönetim kurulu üyeleri ile görüş alışverişi yapan gazeteciler, önümüzdeki dönemde Bolu’da görev yapan bir gazeteciyi konfederasyonda görevlendirmeyi planladıklarını söyledi. Yaklaşık 3 ay önce göreve gelen Velioğlu başkanlığındaki BGC Yönetim Kurulu’na çalışmalarında başarı dileyen gazeteci isimler, BGC’nin yeni dönemdeki tüm faaliyetlerinde destekçi olmak istediklerini bildirdi.

 

“TÜRKİYE’DEKİ GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANLARI BOLU’DA BULUŞACAK”

 

Kolaylı, ziyarette yaptığı açıklamada, “Öncelikle Sevgili Bülent kardeşimin Cemiyet Başkanı olması vesilesiyle hem hayırlı olsun ziyaretine geldik hem de biz Gazeteciler Konfederasyonu kurduk Mayıs ayında genel kurulumuzu yaptık. Bununla ilgili bilgilendirmek, mesleğimizle ilgili sorunları masaya yatırmak için geldik. Sorunları dinlemek için ve ne çözümler üreteceğimizi tartışmak için bir araya geldik. Aynı zamanda Basın İlan Kurumu Delegesiyim. Mustafa Arslan’da yönetim kurulunda. Basın İlanla ilgili önümüzdeki süreçte yaşanacak sorunları, şu açılacak şu ile ilgili sorunları masaya yatırmak, neler yapıldı bugüne kadar bugünden sonra neler yapılmalı bunları tartışmak için geldik. Umarım iyi sonuçlar çıkar. Bolu, çok güzel güzide bir kentimiz. Önümüzdeki günlerde de Sevgili Bülent Bey birlikte güzel işler yapacağımıza inanıyorum. En kısa zamanda 81 ilin gazeteciler cemiyeti başkanlarıyla birlikte Bolu’ya gelip, mesleğimizin sorunlarını masaya yatıracağız” ifadelerini kullandı.

 

“BAŞKANIMIZIN YANINDAYIZ, ARKASINDAYIZ”

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden BGC Başkanı Velioğlu ise, yaptığı açıklamada, “Sayın Başkanımıza çok çok teşekkür ederim. Göreve geldiğimizden bu yana sürekli bizi aradı. Sorunlarımızı dile getirmek konusunda sözü var bizlere. Ben ilk defa Nuri başkanımla tanışıyorum. Sağ olsun, buraya güçlü bir ekiple geldi. Bize Bolu’da yeni açılacak Basın İlan Kurumu ile ilgili bilgilendirdiler. Ben Nuri Başkanıma ilgisi için çok çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra da Nuri başkanın yanındayız. Bolu olarak her konuda yanındayız” dedi.