MARDİN, TGK BAŞKANLARINI AĞIRLADI…

20 Mayıs 2016 akşamı yapılan 7. Başkanlar Kurulu Toplantısı’na Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’na üye 7 federasyon ile 86 gazeteciler cemiyetinden 77’sinin başkan ve temsilcileri katıldı.

DSC_1415Basının sorunlarının ve çözüm önerilerinin tek tek ele alınarak görüşüldüğü toplantıda söz alan gazeteciler cemiyetlerinin başkanları, terör olaylarının yaşandığı doğu ve güneydoğu illerinde görev yapan gazeteciler ile basın kuruluşlarının sorunlarının çözümüne öncelik verilmesi koşunda görüş bildirdiler. Toplantıda kuşan TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, şunları söyledi:

“Ülke olarak çok hassas, zorlu bir dönemden geçiyoruz. Birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik terör saldırıları devam ederken gazeteci meslektaşlarımız zorlu şartlarda görev yapmaya çalışıyor. Halkın doğru ve tarafsız haber alması amacıyla fedakârca çalışan meslektaşlarımızın bölgede zor şartlar altında görev yaptığını biliyoruz.

Unutulmamalıdır ki basın özgürlüğü, sadece basın kuruluşlarının ya da gazetecilerin özgürlüğü demek değildir. Basın özgürlüğü, halkın haber alma özgürlüğüdür ve demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Halkın haber alma özgürlüğü adına görev yapan meslektaşlarımız zor şartlar altında görev yapıyor. Meslektaşlarımızın can güvenliğini sağlayıcı önlemlerin zaman geçirilmeksizin alınmasını bekliyoruz. Bölücü terör örgütünün saldırısında şehit düşenlerin derin acısı yüreğimizi yakıyor.DSC_1434

Birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimize ve demokratik yaşama yönelik terör saldırılarını kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Diliyorum bu zor günleri dayanışma içinde atlatacak ve güzel günlere ulaşacağız. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak üye cemiyet başkanlarımıza geleceğe ümitle yürüyeceğimize inanıyorum.”

Toplantı sonunda 8. Başkanlar Kurulu’nun Ağrı’da düzenlemesine karar verilirken, Muğla ve Mardin’deki gazeteciler cemiyetleri de kendi aralarında kardeş cemiyet olmaları yönünde karar aldılar.

Medeniyetlerin beşiği, huzur ve hoşgörünün hâkim olduğu Mardin’de bir araya gelen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlar Kurulu, toplantının son günü yayınlanan sonuç bildirgesinde de öncelikle barış, birlik ve kardeşlik mesajı verdi. TGK Başkanlar Kurulu tarafından yayınlanan sonuç bildirgesinde şu görüşlere yer verildi:

“Sınırlarımızın hemen yanında yuvalanan ve ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, kardeşliğimize yönelik saldırılar gerçekleştiren terör örgütleri, huzur ve güven ortamını baltalamaya çalışmaktadır.

Ülkemizin çeşitli kentlerinde kaos ortamı yaratmak isteyen bu örgütler, güvenlik güçlerimizi ve masum insanları hedef seçmekte, acımasızca can almaktadır. Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Mardin’de toplanan ve 20 bini aşkın basın mensubunun temsilcisi olan TGK Başkanlar Kurulu, terör saldırılarını lanetlemekte, saldırılarda şehit olan güvenlik güçlerimize ve yaşamını yitiren vatandaşlarımıza rahmet, ulusumuza baş sağlığı dilemektedir.

Mardin ve Batman’da 2 gün süren gezi ve incelemelerde açıkça görülmüştür ki; ulusal ve uluslararası kamuoyunda oluşturulan olumsuz algının aksine, bölgede güvenlik zafiyeti veya terör tedirginliği yoktur. Mardin toplantısında açıkça görülmüştür ki Doğu ve Güneydoğu’da yayın yapan medya kuruluşları ve meslektaşlarımız, terör yüzünden görevlerini özgürce yapamamakta, maddi ve manevi mağduriyet yaşamaktadırlar. Bu mağduriyetlerin giderilmesi konusunda ilgili kurumları göreve çağırıyoruz. Konfederasyonumuz bu mağduriyetlerin giderilmesinin takipçisidir ve sorun çözümleninceye kadar meslektaşlarımızın yanındadır.

Öte yandan bu ortamda, ülkemizdeki tüm meslektaşlarımızın da, terörün amacına hizmet edebilecek görüntü ve haberlerden titizlikle kaçınmasını bekliyoruz. Unutulmamalıdır ki gerekçesi ne olursa olsun ve nereden gelirse gelsin terör bir insanlık suçudur. Bu nedenle aklıselim tüm kesimlerce lanetlenmeli ve terörle mücadele edilmelidir.

Birlik – beraberliğimizi, kardeşliğimizi ve demokratik yaşamı hedef alan terör saldırılarının amacına ulaşamayacağını vurguluyor, ulus olarak aydınlık yarınlara ulaşacağımıza olan inancımızla çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.”

TGK Mardin buluşmasının gala yemeği ise, 21 Mayıs akşamı gerçekleştirildi. Yemeğe Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Adli Yargı Komisyon Başkanı Bülent Koç, Vali Yardımcısı Aziz Aydın, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, 7 federasyon ile 77 gazeteci cemiyeti başkanı ile temsilcisi katıldı.DSC_6707

Toplantıda konuşan Vali Ömer Faruk Koçak, son zamanlarda terörle anılan bölgenin huzura kavuşacağını ve terörün son çırpınışları olduğunu söyledi. Mardin’in birleştirici, beraber yaşama sembolü olan bir kent olduğunu vurgulayan Koçak, şunları söyledi:

“Bu medeniyetler şehri Türkiye ile beraber bütün dünyaya şu mesajı veriyor; hiç kimse endişelenmesin, geleceğimiz aydınlık. Aydınlık geleceğe doğru en güçlü şekilde devam ediyoruz, kimsenin endişe etmesine gerek yok. Geleceğimize kast eden teröristler ve arkasındaki güçler bütün kirli emellerine rağmen hedefledikleri sonuca ulaşamadılar, ulaşamayacaklar. Kısa süreli olarak turizm baltalanmış insanların moralini bozmuş DSC_6631olabilir. Mardin halkı olarak, Türkiye olarak bu hain terörün emeline ulaşmaması konusunda tek vücut olarak beraberiz.”

Dicle Kalkınma Ajansı’nın projelerine değinen Genel Sekreter Yılmaz Altındağ ise, Mardin’in bir huzur kenti olduğuna vurgu yaparak, TGK’yı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Altındağ, “Fırsatları değerlendiren bir ajansız. Siz değerli basın ekibini Mardin’de ağırlamak hele böyle bir zamanda bizim için büyük bir fırsattır. Ajansımız bu fırsatları her zaman için değerlendirecektir. Biz ajans olarak bölge için yoğun şekilde çalışıyor, 30 ilçe, 4 ilde projelere aktararak bu bölgenin gelişimi için katkı sağlıyoruz. Ajans sadece yatırım yapan ajans değil, sosyal hayata dokunan bir ajansız. Yatırımlar bir moraldir, biraz daha hayat normale dönerse çok güzel şeyler olacak. Mardin Türkiye’nin bütün illerinden daha güvenli. Bizim yatırımlarımızın olabilmesi için huzur gerekiyor. Huzurun olabilmesi için de sizin burada gördüğünüz huzuru anlatmanız gerekiyor. Biz burada gerçekteDSC_6737n yaşıyoruz. Sizlerin buraya gelmeniz bizleri çok mutlu etti. Biz sizlerden çok şey istemiyoruz, sizin gibi diğer arkadaşlarınıza, çevrenize anlatın onlarda gelip kentimizi gezsinler” dedi.