“MESLEĞİMİZ CİDDİ BİR EROZYON İÇİNDE”

Aydın’da gazetecilerle bir araya gelerek, Aydınlı Gazetecileri BİK mevzuatları ve bugüne kadar yapılan düzenlemeler konusunda bilgilendiren Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurul Üyesi Nuri Kolaylı ile BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, bilgilendirme toplantısının ardından Aydın Valisi Erol Ayyıldız’ı makamında ziyaret etti.

Gazeteciler ve Gazetecilik hakkında değerlendirmede bulunan Aydın Valisi Erol Ayyıldız, Kaymakamlık yaptığı sıralarda iki harfin yanlış yazılması yüzünden sorun yaşadığını belirterek, “Ben ‘asgari’ dedim, gazeteciler ‘askeri’ yazdı. ‘Ben öyle anladım’ deniliyor, öyle anlaşılmış olabilir ama ben öyle demedim. İnternete haber giriyor. Hani öldüğünüzde her şey önünüze gelecek deniliyor ya, internetin tövbesi de olmuyor. İnternete bir haber yükleniyor, eğer yanlışsa sildirene kadar, doğrusunu yükletene kadar zaman geçiyor ve o haberi herkes okuyor. Dolayısıyla ben gazetecilik mesleğinin disiplinel bir yapıya kavuşmasını istiyorum. Herkes gazeteci olmamalı, bunun bir kVlkjuEvNGteKryHAIdyIQEUBTfbsHBnleZlEbRrIvXwOmcapgEoLUUivvzTAJdCWuralı olmalı” dedi.

“Ciddi Sorunlarımız Var”

Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve BiK Genel Kurulu Üyesi Nuri Kolaylı da gazetecilerin ciddi sorunları olduğunu belirterek, “Mesleğimiz büyük bir erozyon içinde, ciddi kriz ve ciddi sorunlarımız var. Yoldan geçen herkesin gazeteci olarak nitelendirildiği bir meslekte yaşıyoruz. Bunları aşmanın yolu, Baro gibi veya Tabipler Odası gibi satandartları olan meslek odalarının oluşması. Baroda, Hukuk Fakültesini bitirince hemen avukat olamıyorsunuz. Stajı var, eğitimi var. Bizim mesleğimizde iletişim mezunları var. Meslek için okuyor. Önce onların işe alınması, daha sonra 4 yıllık mezunların alınması gerekiyor” diye konuştu

 Manisa…

Basın İlan Kurumu (BİK) ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Basın İlan Kurumu Manisa İl Müdürü Kenan Tokgöz’ü makamında ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Ziyaret esnasında grup adına konuşmada bulunan BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Basın İlan Kurumunun Manisa’da ki çalışmalarını ve yerel basını yakinen takip ettiklerini kaydetti. Arslan, “Manisa’da olmaktan son derece mutluyuz. Ziyaret vesilesiyle Anadolu basınının içinde bulunduğu problemler bu problemlerin çözümüne ilişkin çalışmalar yapmaktayız. Gelecek yerel basındadır. Teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde yerel basınımızda çok ciddi çabalar ortaya koymaktadır. Yerel basın global bir medyadır. Özü itibariyle de kamu görevi yerine getirmektedir. Yerel demokrasinin hayatiyete geçmesini sağlamaktadır. Bu çalışma temposu içerisinde Basın İlan Kurumu bir destek ve tetikleyici güç oluşturmakta olup önemi yadsınamaz” dedi.

Basın İlan Kurumu Manisa İl Müdürü Kenan Tokgöz’ü ziyaret eden Basın İlan Kurumu (BİK) ve66132803e0e93d658bc307dbffcf4d90_XL Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Basın İlan Kurumu Manisa İl Müdürlüğünün yürüttüğü gayretli çalışmalardan dolayı Tokgöz’e teşekkür ederek devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ziyarette BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir ve Yönetim Kurulu Üyeleri bulunurken Ege Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Gökhan Aytaç, Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, Ege Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Besen katılımlarıyla hazır bulundular.

Kamunun yerel idarecilerinin genel olarak bakıldığında bunu bir Yunusemre Kaymakamı Yüksek Topal olarak gördüklerini ancak ilanların asla bir Yunusemre Kaymakamı Yüksek Topal olmadığını ve böyle görmenin yanlış olduğunu kaydeden BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, “Gelecek yerel basındadır. Teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde yerel basınımızda çok ciddi çabalar ortaya koymaktadır. Yerel basın global bir medyadır. Özü itibariyle de kamu görevi yerine getirmektedir. Yerel demokrasinin hayatiyete geçmesini sağlamaktadır. Bu çalışma temposu içerisinde Basın İlan Kurumu bir destek ve tetikleyici güç oluşturmakta olup önemi yadsınamaz Basın İlan Kurumu yapmış olduğu başarılı çalışmalarla basının olmazsa olmazı olan yerel medya organlarını ilanlarla desteklemektedir. Kamunun yerel idarecileri resmi ilanları yük olarak görmektedirler. Bu ilanlar asla ve asla yük değildir. Kanun koyucunun kendilerine görev olarak verdiği bir alandır ve bu görevin yerine getirilmesi gerekmektedir. Eğer bu görev yerine getirilmiyor kanunun mevzuatın arkasından dolandırılıyorsa görev kötüye kullanılıyor demektir. Bu nasıl oluyor ya ilanlar bölünmek suretiyle eşit değerlerin altına kalıp ilan yapmamak ya da birleştirilmek suretiyle de çok sayıda ilan verilmesi gerektiği halde tek ilana dönüştürülüyor. Bunların her iki metodu da yerel basın açısından olumsuzluğa neden olmaktadır. Dolayısıyla şu çağrıda bulunmak istiyorum ilanları birleştirmekten ve ilanları parçalamaktan sonuç itibariyle bu ilanların yayımlanmasından intiba etmekten artık idarecilerin vazgeçmesi gerekiyor. Çünkü bu ilanlar sadece yerel basına destek vermek adına verilen ilanlar değildir. Öbür taraftan ihaleler söz konusu ise eğer rekabetin özgür şartlar altında yapılması, bu özgürlük altında da kamu menfaati sağlanması anlamına gelir. Onun için bu yoldan vazgeçmeleri gerekir.” diye konuştu.

Manisa merkez ve ilçelerinde yayın hayatlarına devam eden gazeteleri de inceleyen Arslan, Manisa basınını oldukça başarılı bulduğunu kaydederek gazete sayısının biraz yüksek olmasına dikkat çekti. Arslan, “Yerel basına verilen desteğin her zaman yanındayız. Ancak birbirinin kopyası olan habercilik anlayışına da karşıyız. Bu nedenle gazetelerin özel haber yapmasından ve kendilerine has birer çizgilerinin olmasından yanayız” dedi.

Basın İlan Kurumu Manisa Şube Müdürü Kenan Tokgöz ise çalışmaları ve Manisa merkez ve ilçelerinde bulunan yerel gazeteler hakkında bilgi verdi. Tokgöz Manisa basınının her geçen gün daha iyiye ve kaliteli habercilik anlayışına geçiş yaptığını belirterek bunda Basın İlan Kurumunun çalışmalarının payı bulunduğuna dikkat çekti.

Müdür Kenan Tokgöz konuşmaların ardından gelen konuklarına Manisa’nın sembolü olan mesir macunu ikram etti.

 UŞAK…

Gazeteciler Konfederasyonu Bagazeteciler_konfederasyonu_usaktaydi_h2625  şkanı Nuri Kolaylı, Gazeteciler Konfederasyonu Gn. Sek. Sefa Özdemir, Basın İlan Kurumu Yön. Kur. Üyesi Mustafa Arslan Ve Ege Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Abdioğulları, Uşak’ta Bulunan Uşak Gazeteciler Cemiyeti Ve Yayıncılar Derneği İle Uşak Gazeteciler Derneği’nin Ortaklaşa Düzenlediği Toplantıya Katılmak İçin Uşak’a Geldi.

Toplantı Sonrası Uşak Valisi Seddar Yavuz’u Makamında Ziyaret Eden Heyet, Vali Seddar Yavuz İle Uşak’taki Gazetecilik Hakkında Fikir Alışverişinde Bulundular.