MGC’DE ÇELİK VE EKİBİ GÜVEN TAZELEDİ…

Mardin Gazeteciler Cemiyeti Olağan Genel kurulu, cemiye binasında toplanarak yeni yönetim kurulunu belirledi. Cemiyet Başkanı Mehmet Çelik ve ekibi karşı liste çıkmayınca yeniden yönetime oy birliğiyle seçildi. Başkan Yardımcılığına Rıdvan Fidan, Onursal Başkanlığa Adnan Avuka  seçildi. Federasyon delegeliğine ise, Mehmet Çelik Rıdvan Fidan, Adnan Avuka ve Şeyhmus  Edis görevlendirildi.

Yeni yönetim kurulu  başkanlığına yeniden getirilen Mehmet Çelik, bölgenin, ülkenin ve dünyanın zor bir süreçten geçtiğine dikkat çekerek, gazetecilerin her gün zorlaşan şartlarda görevlerini kararlılıkla sürdürdüğünü söyledi. Çelik “ Öncelikle bize güvenen ve listemizi destekleyen gazeteci dostlarıma teşekkür ediyorum. Üç yıl süresince istediğimiz hizmetleri veremediğimizi, bilişim çağında globalleşen olay ve gelişmelerin en fazla biz gazetecileri etkilediğini görüyoruz. Hiçbir dönemde basın kuruluşları bu kadar net karşı karşıya gelmemiş ve siyasetin aracı haline gelmemiştir. Bunun basın için bir son olacağını söylemiyorum, ama tehlikeli bir gelişme ve oluşum olarak değerlendirmek mümkündür.” dedi.

MAR2

Birliğe ve Barışa İhtiyacımız var

Bölgede ve ülkede meydana gelen olaylardan ve geçmişten ders alınması gerektiğine vurgu yapan Çelik “ Gelişmelerden ülke olarak, bölge olarak ders almamamız gerekir. Yanı başımızda Suriye´de, Irak´ta, Libya ve Mısır´da meydana gelen olaylardan  ders almamız lazım. Ülke olarak  birliğe ve barışa her zamandan çok ihtiyacımız var. Avrupa Birliğine girme çabalarımızın sürdüğü bir dönemde İngiltere´nin AB´den çıkma isteği, iç dinamizmimizle  ekonomik dengelerimizi sağlamamız gerektiğini gözler önüne sermiştir.” Şeklinde konuştu.

Silah Çözüm Değil.

Ülkenin darbelerden, çatışma ortamından  zarar gördüğünü ve istenilen  kalkınmışlık hedefine ulaşamadığını ifade eden Çelik “ 30 yılı aşkın bir süreden beri bölgedeki çatışma ortamında, 40  bin dolayında insanımız yaşamını kaybetmiş, Türkiye´yi yeniden inşa edecek büyüklükte  bir bütçeyi  soğuk savaş başarısı gösteren ülkelerin hedeflerine ulaşmalarında heba edilmiştir. Bu süre içerisinde silahın çözüm getiremeyeceğini gördük. En kötü barışın çatışma ortamından iyi olduğuna inanıyorum. Batı- Doğu ayrıştırmasına ve bölgeler arası kin ve nefret duygularının yeşertilmesine asla izin verilmemelidir. Bu ikilemi dengede tutmak ve Çanakkale ruhunu birlikte oluşturan halkların kaynaşmasını sağlamanın ülke yararına olacağından kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

MAR1

Tarihi Binada İftar Yemeği

Seçimlerin ardından Tarihi Eski PTT binası Artuklu Üniversitesi  Sosyal Tesislerinde yönetim kurulu ve cemiyet üyelerine iftar yemeği verildi.

Yemeğin ardından, Mardin Yemek Kültürüne büyük katkılıları olan uluslararası sertifikaya sahip aşçı Hikmet Ölçer´e plaket verildi.

Çelik,  Yeni dönemde  gazetecilerin temel sorunlarının çözümü için çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.