Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu

KÜLTÜR VE İLETİŞİM SEMPOZYUMU’NA DAVET…

 Değerli Başkanlarım,

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu çatısı altında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımıza her aşamada destek olan Prof. Dr. Korkmaz Alemdar hocamız, “Tarih Boyunca Anadolu’da Kültür ve İletişim” konulu çok önemli bir toplantı düzenliyor.

 Ankara’da Atılım Üniversitesi İncek Kampüsünde 15-17 Haziran günlerinde gerçekleştirilecek toplantıya katılımın açık olduğunu ve vurgulayan Sayın Korkmaz Alemdar, bizlerden duyurum konusunda destek bekliyor.

Aşağıdaki haberi ve seminer programını gazetelerinizde ve internet sitelerinizde yayımlamanız yeterli olacaktır.

anadoluda-zaman-yolculuguna-hazir-misinizb9034e270fa8d3d70a93

ANADOLU’DA ZAMAN YOLCULUĞUNA HAZIR MISINIZ?

– Atılım Üniversitesi’nin ev sahipliğinde “Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu”, uluslararası akademi camiasını Ankara’da buluşturuyor

– İngilizce ve Türkçe çeviri imkanıyla yabancı ve yerli katılımcılarına bilgi alışverişi imkanı sunacak sempozyumda, Anadolu ve Ankara’nın geçmişten günümüze yaşadığı kültürel serüveni anlatacak

Atılım Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde 20’nci yaşında kurulduğu toprakları anlama ve anlatma amacıyla “Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu” ile uluslararası akademik bir etkinliğe imza atıyor. Atılım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Yalçın Zaim ve Rektörü Prof.Dr. Yıldırım Üçtuğ’un davetiyle alanında uzman isimler, Anadolu coğrafyasına ilişkin sunumlarıyla sempozyum katılımcılarına çok özel zaman yolculuğu fırsatı tanıyacak.

“Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu”, Atılım Üniversitesi İncek Kampüsü’nde 15 Haziran Çarşamba günü saat 09.00’da başlayacak. Hukuk Fakültesi Orhan Zaim Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek sempozyum kapsamında, 15 Haziran Çarşamba, 16 Haziran Perşembe ve 17 Haziran Cuma günlerinde 09.30 – 18.30 saatleri arasında panel oturumları ve sunumlar düzenlenecek. Sempozyum programı hakkındahttp://symposium2016.atilim.edu.tr/public_html/ internet adresinden detaylı bilgiye ulaşılması mümkün.

Sempozyumda Anadolu’da kültür ve iletişim konusunu anlatmak üzere Trevor Bryce, Jak Yakar, Jacopo Turchetto, Mehmet Özdoğan, Nicole Laneri, Andreas Külzer, Sachihiro Omura ve Suraiya Faroqhi hazır bulunacak. Ankara ve çevresinde kültür ve iletişimle ilgili olarak Berna Alpagut, Hakan Yiğitbaşıoğlu, Işın Yalçınkaya, Aliye Öztan, Ahmet Ünal, Musa Kadıoğlu, Zeynep Öğün, Coşkun Özgünel, Filiz Yenişehirlioğlu, Özer Ergenç, Mehmet Tuncer, Esin Kahya ve Gökçe Günel sempozyumda konuşmacı olarak yer alacak.  İletişimin bugünü ve geleceğiyle ilgili Lee Artz, Graham Murdock, Philip Kohl, Jonathan Hardy ve Chung Peichi konuşma yapacak.

İngilizce ve Türkçe simultane tercüme olanağının sunulacağı sempozyumda, genç akademisyenlerce de bildiri sunumları yapılacak. Mühendislik Fakültesi’ndeki konferans salonlarında, 15-17 Haziran tarihlerinde sempozyumdaki panel oturumlarıyla eş zamanlı olarak bildiri sunumları takip edilebilecek.

 “Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu” Organizasyon Komitesi Başkanı ve Atılım Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Anadolu ve Ankara üzerine bu denli geniş katılımlı ve uluslararası bir toplantının ilk kez düzenlendiğini ifade etti. Prof. Dr. Erdoğan, 15-17 Haziran tarihlerinde üç gün sürecek toplantıda üç ayrı temayı 10 yabancı ve 14 yerli profesör ünvanına sahip uzman isimlerle değerlendireceklerini vurguladı. Erdoğan, ilk gün Anadolu’da kültür ve iletişimin tartışılacağını, ikinci gün Ankara üzerine odaklanılacağını, üçüncü gün ise genel olarak kültür ve iletişim üzerinde durulacağını belirtti. Kültür ve iletişim başlıklarında Anadolu ve Ankara söz konusu olduğu için katılımcı olarak farklı alanlardan tüm ilgilileri beklediklerini vurgulayan Erdoğan, son gün toplantılarında küresel terör ve iletişim boyutunun da konu edileceğini, dolayısıyla güvenlik birimlerinin de sempozyuma ilgi göstereceğini beklediğini sözlerine ekledi.

Uygarlık beşiği Anadolu’da bugüne nasıl gelindi?

 Atılım Üniversitesi, “Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu” ile bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara ve coğrafyası Anadolu’ya ayna tutmayı amaçlıyor.

Günümüzde iletişim denilince akla hemen hemen ilk ve tek araç olarak sosyal medya geliyor.  İnternet, twitter, facebook, youtube, instagram, messenger, whatsapp gibi pek çok sosyal medya uygulaması günlük hayatı işgal ediyor. Gelecekte sosyal medya egemenliği yaygılaşıacak görünüyor. Ama hep böyle miydi? Geçmişte nasıldı? Şimdi Atılım Üniversitesi, günümüzdeki dünya uygarlığını yeşerten topraklarda geçmişte yaşayanların mirasını, bugünün insanlarına aktarmayı amaçlıyor.

“Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu” çerçevesinde; M.Ö. 18. yüzyıldan bu yana, Mezopotamya uygarlıklarının etkisiyle yazıyı keşfeden ve kullanan, Asur Ticaret Kolonileri Çağı ile uzak mesafeli ticareti, bilginin ve kültürün değişimini öğrenen Anadolu insanının kültürel mirasının ne olduğunu gözden geçilmesi planlanıyor. Bunun için tarih öncesi ve tarih dönemlerini çok iyi bilen bilim insanları Atılım Üniversitesi’nde toplanıyor. Bugünü daha iyi anlamak için geçmişin bıraktığı mirası gözden geçirmek, yeni bilgileri değerlendirmek ve Ankara merkez olmak üzere yeni bir uygarlığın değerlerini ortaya çıkartmak hedefleniyor.

Atılım Üniversitesi bu girişimiyle evrensel gelişime de katkıda bulunuyor çünkü yapılan çalışma insanlığın kültürel mirasını geliştirmek için kurulan UNESCO’nun temel ilkelerinin bir gereği olarak kabul ediliyor. UNESCO bugün yeni iletişim teknolojilerinin geliştirilmesine katkı vermeyi daha önemli görse de temel hedefi olan insanlığın kültürel değerlerinin korunması önemini hep koruyor ve Atılım Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği toplantı bu yönde çok önemli bir katkı oluşturuyor.

Anadolu insanlığın geçmişidir; geçmişin iyi bilinmesi geleceğin belirlenmesini sağlayacaktır. Atılım Üniversitesi  böylesine önemli bir görevi yerine getirmenin kıvancını yaşamaktadır.

Anadolu, Göbekli Tepe’dir, Asur Ticaret Kolonileri çağıdır, Hitit uygarlığıdır, Kral Yolu’dur, Roma’dır, Bizans’tır, Selçuklular’dır, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’dir. Anadolu insanlığın tarihidir.

“Anadolu’da Kültür ve İletişim Sempozyumu” geleceği de anlamaya yardım edecektir. Toplantının üçüncü gününde terörün yaygınlaştırdığı korku ortamında iletişimin küresel ve bölgesel durumu ele alınacak. İnsanların yaşadıkları dünyadan doğru ve eksiksiz bilgi almasının koşulları gözden geçirilecektir.

PROGRAM

Atılım Üniversitesi, İncek Yerleşkesi

Hukuk Fakültesi Orhan Zaim Konferans Salonu

BİRİNCİ GÜN     Anadolu’da Kültür ve İletişim

15 Haziran, 2016

 AÇILIŞ KONUŞMALARI

09:00 – 09:10    Prof. İrfan Erdoğan

09:10 – 09:20    Prof. M. Yıldırım Üçtuğ, Rektör

09:20 – 09:30    Yalçın Zaim, Mütevelli heyeti Başkanı

 FIRST SESSION

Oturum başkanı: Prof. Hasan Ünal, İşletme Fakültesi Dekanı

09:35 – 10:15    Prof. Trevor Bryce, Migrations and Invasions: Change and Continuity of Anatolia and its neighbours in the Bronze and Iron Ages

10:15 – 10:55    Prof. Jak Yakar, Prehistory of Anatolia: From nomadic life to early settled communities

10:55 – 11:10    Kahve arası

11:10 – 11:50    Prof. Mehmet Özdoğan, Sharing of knowledge and of commodities during the Pre-Pottery Neolithic in Anatolia

11:50 – 12:20    Question-Answer

12:25 – 13:25    Öğlen yemeği

 İKİNCİ OTURUM

Oturum başkanı: Prof. Filiz Yenişehirlioğlu

 13:35 – 14:10    Prof. Jacopo Turchetto, Cultural roads, landscapes and interactions in central Anatolia
 14:10 – 14:45    Prof. Nicole Laneri, Prehistory of Anatolia: Life, culture and communication in Anatolia

14:45 – 15:20    Prof. Fikri Kulakoğlu, Kültepe-Kenesh: The Beginning of a Multi-Cultural Era in Anatolia

 15:20 – 15:30    Coffee break
 15:30 – 16:05    Prof. Andreas Külzer, The Network of Communication routes in Western Anatolia
in Late Antiquity and Medieval Times

16:05 – 16:40    Dr. Sachihiro Omura, Archaeological General Survey in Central Anatolia 1986-2015

16:40 – 17:15    Prof. Suraiya Faroqhi, Drinking coffee in Central Anatolia: evidence from the 16th and 17th centuries

 17:15 – 17:45    Soru-Yanıt

İKİNCİ GÜN     Geçmişten Günümüze Ankara ve Çevresi

16 Haziran, 2016

 BİRİNCİ OTURUM

Oturum yöneticisi: Prof. Dr. Berna Alpagut

09:05 – 09:25    Prof. Dr. Hakan Yigitbaşıoğlu, Ankara’nın doğal tarihi

09:25 – 09:45    Prof. Dr. Işın Yalçınkaya, Tarihöncesi Ankara

09:45 – 10:05    Prof. Dr. Aliye Öztan, Tunç ve Demir Çağlarında Ankara’nın Çevre ile Kültürel İletişimi

10:05 – 10:25    Prof. Dr. Ahmet Ünal, Yazılı kaynakların ışığında Ankara ve Çevresi

10:25 – 10:35    Coffee break

10:35 – 11:55    Prof. Dr. Musa Kadıoğlu, Ankara in classical period

10:55 – 11:15    Prof. Dr. Zeynep Öğün, Roma döneminde Ankara sikkeleri

11:15 – 11:55    Soru-Yanıt

12:00 – 12:50    Lunch

 İKİNCİ OTURUM

Oturum yöneticisi: Prof. Dr. Coşkun Özgünel

13:05 – 13:25    Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu, Ankara Osmanlı Dönemi Yapıları Bize Ne Söyler?

13:25 – 13:45    Prof. Dr. Özer Ergenç, Osmanlı döneminde Ankara

13:45 – 14:55    Kahve arası

13:55 – 14:15    Prof. Dr. Mehmet Tuncer, Tarih Boyunca Ankara’da Ticaretin Kültürel Yapısı ve Uluslararası İletişimde Rolü

14:15 – 14:35    Prof. Dr. Esin Kahya, Ankara’da yetişmiş bilim adamlarına 18. yüzyıldan bir örnek: Ayaşlı Şaban Şifaiî

14:35 – 14:55    Dr. Gökçe Günel, Eski fotograflarla Ankara: Tren Garından kaleye

14:55 – 15:25    Soru-Yanıt

15:30 – 19:00    Bildiri sunumları

ÜÇÜNCÜ GÜN     Küreselleşme altında günümüz ve gelecek

17 Haziran, 2016

 BİRİNCİ OTURUM

Oturum yöneticisi: Prof. Dr. İrfan Erdoğan

09:10 – 09:50    Prof. Dr. Lee Artz, Communicating terror for a global culture of fear

09:50 – 10:30    Prof. Dr. Jonathan Hardy, Assessing transnational corporate cultural domination today

10:30 – 10:45    Kahve arası

10:45 – 11:25    Prof. Dr. Chung Peichi, Regionalisation as Praxis: Multiculturalism and Diversity in Asia’s Cultural Integration

11:25 – 12:20    Soru-Yanıt

12:30 – 13:25    Öğlen yemeği

 İKİNCİ OTURUM

Oturum yöneticisi: Prof. Dr. Ayhan Tan

13:35 – 14:15    Prof. Dr. Graham Murdock, Current conditions of production and distribution in culture and communication (Prerecorded online presentation)

14:15 – 14:55    Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, Türkiye’de iletişim ve kültür

14:55 – 15:05    Kahve arası

 15:05 – 15:45    Prof. Dr. Philip L. Kohl, Ancestral Homelands in the present and in the past:  Political implications of a dangerous concept (online)

15:45 – 16:15    Question-Answer

16:30 – 18:30    Bildiri sunumları