TERÖRE LANET – BASINA DUYARLILIK ÇAĞRISI

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu adına yazılı bir açıklama yapan Genel Başkan Nuri Kolaylı, son günlerde yaşanan terörü lanetleyerek, basın kuruluşlarını ve basın mensuplarını terör haberleri konusunda duyarlı olmaya çağırdı. Yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi;
“Ülke olarak terörün çirkin yüzünü gösterdiği kritik bir dönemden geçiyoruz.
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak öncelikle terörü kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm yurttaşlarımıza başsağlığı diliyoruz.
Milli birlik ve beraberliğimizin hedef alındığı, yurttaşlarımızı teröre kurban verdiğimiz bu dönemde, ülke yöneticileri kadar basınımıza da büyük görev düşmektedir.
Ülkemizi kaos ortamına sürüklemek isteyen karanlık odakların amacı, çeşitli terörist eylemler yoluyla yurttaşlarımız arasında kin ve nefret tohumları ekmektir. Bu süreçte biz basın mensuplarının görevi, terörist eylemlerini haber yaparken duyarlı davranmaktır. Başta şehit aileleri olmak üzere toplumu üzecek, ayrıştıracak, telafisi mümkün olmayan yaralar açacak şekilde şehit fotoğraflarının yayınlanmasından ve rencide edici haber dili kullanmaktan özellikle kaçınmamız gerekmektedir. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak bütün medya kurumlarını, meslektaşlarımızı basın etik ilkelerini dikkate alarak duyarlı davranmaya çağırıyor, bu zor dönemin bir an önce atlatılması için tüm kesimleri üzerine düşeni yapmaya davet ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”