TGK’DAN YENİÇAĞ SALDIRISINA KINAMA

TGK’DAN YENİÇAĞ SALDIRISINA KINAMA

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Yeniçağ Gazetesine dün akşam yapılan taşlı, sopalı saldırıyı kınadı.
Türkiye genelinde 8 federasyon ve bunlara üye 92 gazeteciler cemiyeti ile basın meslek örgütünün üye olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonundan yapılan yazılı açıklamada, basın kuruluşlarına yönelik saldırıların, toplumun haber alma özgürlüğünü hedef aldığına dikkat çekildi.
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı imzasıyla yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Basın özgürlüğü, sadece basın kuruluşlarının ya da gazetecilerin özgürlüğü değil, halkın haber alma özgürlüğüdür ve demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Basın kuruluşlarına yönelik saldırılar da halkın haber alma özgürlüğüne yönelik saldırılardır. Basın kuruluşlarının yayınladıkları yazılar, yorumlar ve haberler nedeniyle saldırıya uğraması asla kabul edilemez.
Bu kapsamda TGK olarak, Yeniçağ Gazetesi’nin Yeni Bosna’da bulunan merkez binasına dün gece kimliği belirsiz kalabalık bir grup tarafından yapılan taşlı sopalı saldırıyı kınıyor, sorumluların yakalanarak adalet önüne çıkarılmalarını istiyoruz.
Basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması hepimizin önceliği olmalıdır.”