Türkiye Gazeteciler Platformundan BİK seçimi zaferi

Basın İlan Kurumu Seçimi.Basın İlan Kurumu (BİK) Anadolu gazete sahipleri temsilciliği seçimi, Türkiye Gazeteciler Platformu adaylarının gövde gösterisine sahne oldu. Türkiye Gazeteciler Platformu adayları olan Nuri Kolaylı, Mustafa Arslan ve Şevket Erzen, Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından desteklenen adaylara karşı büyük başarı sağlayarak seçimi kazandı.

Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Basın İlan Kurumu (BİK) Anadolu gazete sahipleri temsilciliği seçimi Ankara’da Türkiye genelindeki gazetelerin temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

Ankara Rixos Otel’de 28 Ocak’ta gerçekleştirilen seçimde Selçuklu Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Arslan 578, Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı 566, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen ise 559 oyla temsilci seçildi.

Divan kurulunun belirlenmesinin ardından Basın İlan Kurumu  (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay ve Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya birer konuşma yaptı.

Basın İlan Kurumu  (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay, Anadolu basınının önemine vurgu yaptığı konuşmasında, her fırsatta yerel demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olarak belirtilen yerel gazetelerin her dönem için var ve güçlü olması gerektiğine dikkat çekti.

“Anadolu basını var olduğu sürece biz de varız” diyen Mehmet Atalay, “Siz Anadolu gazetelerinden aldığımız güçle birlikte daha büyük başarılara imza atıyoruz. Bu seçim de bize farklı bir güç katıyor. Bundan sonra atacağımız güçlü adımlarda birlikteliğimizi devam ettirmeliyiz. Sorunlarımızı kavgayla değil, kardeşçe ve barış içerisinde çözmeliyiz. Kavgalar hiçbir zaman çözüm değildir. Bir ailenin fertleri gibi biraraya gelip sorunlarımıza çözüm bulalım, Anadolu basınının gücünü herkese gösterelim” dedi.

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya da Anadolu gazetelerinin Anadolu’nun güçlenmesinde, yeşermesinde ve kendisini göstermesinde çok büyük bir emeğe sahip olduğunu dile getirerek, basın camiasına yakışan, örnek bir seçime imza atılmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Bu seçimin, Türkiye genelindeki gazetelerin katılımının sağlandığı en geniş çaplı seçim olduğuna işaret eden Murat Karakaya, “Bundan önceki seçimlerde Anadolu gazeteleri birlikteliğin, özverinin ve azmin en güzel örneklerini sergilemişti. Bu seçimde de bu birlikteliğin kendisini göstereceğine inanıyorum. Seçim inşallah Anadolu gazeteleri adına ve camiamız adına hayırla sonuçlanır” ifadelerini kullandı.

Seçimi kazanan Anadolu gazete sahipleri temsilcisi Mustafa Arslan, yaptığı konuşmada, Anadolu basınının yükseldiğini söyledi.

Arslan, “Bugün salonda bugün gördüğümüz manzara Anadolu basınının yükselişinin manzarasıdır. Anadolu yükseliyor bunu görüyoruz ve bu yükselmenin simgelerinden bir tanesi de bu seçimdi. Bu seçimde hem Anadolu hem de Türkiye kazandı. Bundan önceki dönemlerde ilk hedefimiz olan Anadolu basınını daha ileriye götürme çabamız, bundan sonraki süreçte de devam edecek.  İstanbul, Ankara ve İzmir merkezli basın sisteminin yerine Anadolu basını merkezli basın olacak” dedi.

Mehmet Nuri Kolaylı da, önceki dönemlerde olduğu gibi bundan sonraki dönem de çalışacaklarını ifade etti.
Kolaylı, “Mustafa Arslan ile bu ikinci dönemimiz olacak. İkinci dönemde İnşaallah devam edeceğiz. Bu seçimden önceki seçime göre daha güçlü çıktık. Güç birliği ile çalışacağız. Daha iyi işler başaracağız” diye konuştu.
Şevket Erzen ise, seçimden güçlü bir şekilde çıkıldığını, bu gücün arkasında güç birliğinin olduğunu ve salonda Anadolu’nun heyecanının yaşandığını dile getirdi.