YEREL MEDYA ZİRVESİ YOZGAT’TA YAPILDI

Yozgat Gazeteciler Cemiyeti ve İç Anadolu Gazeteciler federasyonunun işbirliği ile gerçekleştirilen İç Anadolu Yerel Medya Toplantısında Anadolu Basınının sorunları masaya yatırıldı ve çözüm önerileri konuşuldu.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonuna bağlı İç Anadolu Gazeteciler Federasyonuna üye 12  gazeteciler cemiyeti  başkanı  ile Yozgat’taki gazetelerin sahip ve temsilcilerinin katıldığı toplantıda belirlenen sorunların çözümü için ilgili bakanlıklara bildirilmesi kararlaştırıldı.
Yaygın medyanın bugün geldiği aşama ile basın mensuplarının sorumlulukları ve etik kurullar  gibi konuların da ele ele alındığı toplantıda Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu başkanı Adem Alemdar, Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Başkanı Nazmi Bilgin, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu genel başkan vekili Feridun Fazıl Özsoy, Basın İlan Kurumu yönetim kurulu üyesi Mustafa Arslan, Çorum Gazeteciler Cemiyeti başkanı ve BİK genel kurul üyesi Şevket Erzen ile toplantının özel konuğu Yozgatlı gazeteci Ömer Şahin’in yaptıkları konuşmalar  ilgi ve beğeni ile izlendi.BASIN-01

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı da kesintisiz 3 saat 15 dakika süren İç Anadolu yerel medya toplantısına tele konferansla katıldı. Toplantının son bölümünde ise yerel medyanın sorunlarına ilişkin soru önerileri Mustafa Arslan tarafından cevaplandırılacak değerlendirildi.
Toplantının ardından  Yozgat’ın il yöneticileriyle Şahin Tepesinde öğle yemeğinde buluşan konuk gazeteciler, daha sonra program kapsamında düzenlenen kent içi tanıtım turunda gezdirildikleri  Bilal Şahin Külliyesi, Spor vadisi projesi ile  Yozgat’ın tarihi eserlerine hayran kaldılar. YGC başkanı Kiracı toplantının Yozgat’a yakışan bir program çerçevesinde tamamlandığını hatırlatarak  gösterilen ilgi nedeniyle seçkin konuşmacılara, il yöneticilerine  ve katılımcı meslektaşlarına teşekkürlerini bildirdi.

TGK GENEL BAŞKANI KOLAYLI: SORUNLARIMIZI EL BİRLİĞİ İLE ÇÖZECEĞİZ
Önemli bir mazereti nedeniyle Yozgat toplantısına  katılamayan Türkiye  Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, meslektaşlarına telekonferans yoluyla seslendi.TGK GENEL BAŞKANI NURİ KOLAYLI

Türkiyenin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini hatırlatan  Kolaylı, “Biz de yerel medyanın en üst çatı örgütü olarak  mesleğimizin sorunlarına çözüm üretmek, meslek onurunu korumak ve hak ettiği saygın konuma ulaşmasını sağlamak için çalışıyoruz. Türkiye genelinde meslektaşlarımızla bir araya gelerek kurduğumuz Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu çatısı altında çözüm önerileri üretiyor, bunları ilgili makamlar nezdinde takip ederek sonuç almaya çalışıyoruz “ dedi.

İç Anadolu Gazeteciler Cemiyeti başkanlarının, Yozgat’taki gazetecilerle bir araya gelerek yerel basının sorunlarını ele almalarını önemsediğini dile getiren  Kolaylı “ Bu toplantıyı başarıyla gerçekleştiren  ve TGK’nın çalışmalarında bize bilgi ve deneyimleriyle her zaman katkı sağlayan Osman Hakan Kiracıya teşekkür ediyorum “dedi.

 

KİRACI, YOZGAT BASINININ SIKINTILARINI ÖRNEKLERİYLE DİLE GETİRDİ
Türkiye’nin ilk milli parkı olan 1600 rakımlı Yozgat Çamlığındaki Galata Çamlık oteli salonunda düzenlenen İç Anadolu bölgesel yerel medya toplantısında ilk konuşmayı Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, İç Anadolu Gazeteciler federasyonu başkan vekili ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu yönetim kurulu üyesi Osman Hakan Kiracı yaptı.IMG_20160409_135932
Konuşmasına toplantıya katılımları nedeniyle  TGK , İGF ve BİK  temsilcileri, İç Anadolu bölgesinin cemiyet başkanları ile Yozgatlı yerel gazetecilere  teşekkürle  başlayan YGC başkanı  Osman Hakan Kiracı,son yıllarda yaygın ve yerel medyada teknolojik anlamda önemli değişimlerin yaşandığını ancak günümüzde özellikle Anadolu basınının haber alma özgürlükleri ile ilan sorunlarının yeterince çözümlemediğini kaydederek Yozgat’ta yaşanan bazı ibretlik sorunlara değindi. Yozgat kent merkezinde geçen ay ÖSYM sınavları öncesinde Bozok Üniversitesinde fotoğraf çeken muhabirin bir akademisyen tarafından yaka paça dışarı çıkarıldığını, takipsizlikle sonuçlanan davada yapılan şikâyet üzerine Emniyette sorgulandığını ve bundan 1,5 yıl önce gece yarısı  bir gazeteciyi  tartaklayan saldırganların Yozgat emniyetince yakalanamadığını hatırlatan YGC başkanı Kiracı, Yozgat’ın Sarıkaya ilçesindeki icra müdürlüğünün  haksız  ilan dağıtımı uygulamasını  şöyle dile getirdi:

“T.C  Sarıkaya icra dairesi  müdürlüğü,  ilçedeki iki gariban ve de il merkezinde de resmi ilan kaynağı yetersizliğinden kıvranan 6 gazete dururken  tamamı 10 sayfayı ve maliyeti de 300 bin lirayı bulan  126  icra ilanını 21 Mart 2016 tarihinde sadece İstanbul’a neşredilen Sabah gazetesinde  yayınlatarak resmi ilan dağıtımında süregelen haksız uygulamalara bir yenisini eklemiştir. Sabah gazetesine ödenen 300 bin liranın  yerel basınımız için  ne anlama geldiğini   bizim Yozgatlı meslektaşlarımız çok iyi biliyor. Bu rakam Sarıkaya ilçemizdeki gariban 2 gazetenin yıllık aldıkları ilanın 5 katı veya  Yozgat’ta kent merkezinde günlük yayınlanan 6 gazetenin yılda aldığı ilan tutarının yarısıdır.

Halbuki bu ilanlar İstanbul’da ulusal bir gazetede değil de Sarıkaya’daki 2 gazetemizde yayımı tercih edilseydi, hem oradaki gazetelerimiz  ekonomik yönden rahatlayacak, hem de  icralık vatandaşlarımız daha az ilan parası ödeyerek daha fazla mağdur olmayacaktı. Üstelik bu ilanların yerel gazetede yayınlanmasıyla  daha çok Sarıkayalı açık artırma ilanlarından haberdar olacaktı. İcra kanununun 114.maddesi ile İcra ilanlarının yayımını icra müdürlüklerinin inisiyatifine bırakan bu adaletsiz  tercih ve uygulamalara artık son verilmelidir.”

ALEMDAR: SORUNLARIMIZ OLDUĞU GİBİ SORUMLULUKLARIMIZ DA VAR

Kiracı’nın ardından kürsüye gelen İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Adem Alemdar da gazetecilerin sorunları olduğu gibi sorumlulukların da olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: IMG_20160409_104211 (Büyük)
” Türk basını maalesef tam ortadan ikiye bölünmüş vaziyette. Bir kısmı barış özgürlük diyerek ülkenin bölünmesini ve yıkılmasını sağlıyor, bir kısmı da Türkiye dünyanın en özgür basınına sahip diyerek basın özgürlüğünün her şeyi yazmayı gerektirmediğini, basın sorumluluğunun olması gerektiğini savunuyor. Biz ise İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu  ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak bu tartışmaların dışında objektif bir şekilde  hem basın özgürlüğünü savunuyoruz, hem de basın özgürlüğünün bir sınırının olması gerektiğini savunuyoruz.”

ÖZSOY: TÜRK DEVLETİNİN BEKASI İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ
Medya toplantısında oturumu yöneten Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanvekili Feridun Fazıl Özsoy ise konuşmasında, Türkiye genelinde 8 gazeteciler federasyonu kurulduğunu anımsatarak şunları söyledi:

IMG_20160409_140351 (Büyük)” Bundan 2 yıl  önce 8 federasyonu bir araya getirerek Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunu da kurduk. Bizim iddiamız ve idealimiz Anadolu’da yerel basını ayağı kaldırmak, meslektaşlarımızın sorunlarını çözüme kavuşturmak. Bu konusunda çaba harcıyoruz. Bu gün burada bu çabaların bir tanesini sergilenmek üzere… İç Anadolu Gazeteciler Federasyonuna bağlı 12 ilin cemiyet başkanları Yozgat’ta bir araya geldi. İç Anadolu’nun tamamı burada. Türkiye’de yerel medyanın sorunları var. Sorunları var ama sorumlulukları da var. Biz sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Bu arada  Türkiye devletinin bekası konusunda, Türkiye’nin daha güçlü olması konusunda yerel medya olarak üzerimize düşeni yapıyoruz”

 

BİLGİN: BASIN TAMAMEN OBJEKTİF VE YANSIZ OLMALIDIR

Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ise konuşmasının başında Türkiye’nin oldukça zor bir süreçten geçtiğini hatırlatarak “Vatanımıza, bayrağımıza ve ezanımıza sahip çıkmak zorundayız” dedi.

Bilgin, Türkiye’de teknolojik gelişmenin Avrupa’nın birçok ülkesinden çok daha ileride olmasına karşın, gazetecilik mesleğinin de çok gerilerde kaldığını ileri sürdü. Bilgin, Türkiye’de onca olaylar yaşanıp, basının bazı geometrik işaretlerle tanımlanmasını doğru bulmadığını belirterek “Gazetecilerin, gazetelerin geometrik ölçümlerle sınıflandırılması yanlıştır. Eğer gazeteciler illa bir geometrik bir şekille adlandırılacaksa, o da paralel, yatay olmaz, dik çizgi olur’’ dedi.

BASIN-03Bilgin, basın özgürlüğü ve basın etiğinin kişilerin özel hayatlarına girmek, devlete karşı eylem yapanların propagandasını yapmak anlamına gelmeyeceğini, bazı basın yayın kuruluşlarında yayınlanan fotoğrafların, yapılan haberlerin basın etiği ile basın özgürlüğü ile özdeşleştirilemeyeceğini anlattı.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu onursal başkanı Nazmi Bilgin daha sonra şöyle konuştu :

“Yalan haber diye bir kavram yanlış bir kavramdır. Yalan olan şey zaten haber olmaz. Günümüzde basın özgürlüğü konusundaki sıkıntılarımız bugün değil geçmişte de vardı. Basın kuruluşlarının özgürlüğünü ekonomik bakımdan özgür olmalarına bağlı. Yandaş ya da diğer kavramların basınla ilişkilendirilmesi çok yanlıştır. Basın tamamen objektif, olmalı ve yalnızca doğruları yazması gerekir.”

ARSLAN: ANADOLU BASININA DA  CAN SUYU GEREKMEKTEDİR.

Basın İlan Kurumu yönetim kurulu üyesi Mustafa Arslan, Yozgat yerel medya toplantısında konuk gazetelerin sorularını yanıtlamadan önce yaptığı konuşmada “ Anadolu basınının bir anlamda sektörü ayakta tutacak basın işletmelerini ticari anlamda bir işletme haline getirecek can suyuna ihtiyaç var.” Mustafa Arslan  özetle şöyle konuştu:BASIN-04t

“Yerel medyamıza hazine destekleriyle can suyu  verilebilir. Mesela, normal şartlar altında bölgelere göre belli sayıda istihdam da bulunan işletmelere vergi muafiyetleri, sigorta pirimi destekleri, işletmeler eğer yeni bir tesis kuracaklarsa arsa teşvikleri gibi teşvikler getirilmeli. Sektörümüzün de bu teşviklere özel olarak ihtiyacı var. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için verilen desteklerin sektörümüz için yeni bir anlayışla düzenlemeye ihtiyaç var. KOSGEB’in iş birliği, güç birliği paketi var. Bu paket 5 işletmenin bir araya gelerek yeni bir yatırım yapmasına tanıyor. Ancak özellikle bizim sektörümüzde beş işletmelerin bir araya gelmesi oldukça güçtür. Bu basın için 3 işletmeye düşürülebilir. Destek tavanı 500 bin lira ile sınırlandırılabilir, 250 bin lirası hibe, 250 bin lirası da beş yıllı faizsiz geri ödemeli verilebilir. Böylece bir matbaa tesisi kurulabilir. Ortak oluşturacakları eleman altyapısı ile beraber daha güzel gazeteler ve bulundukları il ve ilçelerin ihtiyacı olan matbaa tesislerini karşılamış olur. Kalkınma ajansları proje çağrılarında STK’ların yüzde 75’lik destek sağlıyorlar piyasa firmaları için bu yüzde 50 oluyor. Biz basın işletmelerini STK gibi algılanmasını bekliyoruz.”

 

ERZEN: MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARINI YETKİLİ MAKAMLARA TAŞIYORUZ

Toplantının son  konuşmasını  ise Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Basın İlan Kurumu genel kurulu ve Basın  Kartları komisyonu üyesi ve  Şevket Erzen yaptı. Basın kartı müracaatlarındaki bekleme sürelerinin kısaltılması başta olmak üzere, getirilen kolaylıkların,  altını çizen Şevket Erzen, “Basın kartlarıyla ilgili olarak her türlü sorunlarınızı bize iletmeniz halinde yönetmeliklerin elverdiği ölçüde her arkadaşımıza yardımcı oluyoruz. Meslektaşlarımız bizi bilgilendirmeleri halinde gereğini memnuniyetle yerine getirmeye  çalışırız “dedi. Basın kartları yönetmeliğinde  yapılan son  değişikle, Basın iş Kanunu kapsamında en az  5 yılını tamamladığını belgeleyen herkesin, müracaatı halinde bekleme süresiyle karşı karşıya kalmayacağını vurgulayan Erzen aynı konuda  özetle şunları söyledi:

“Yıllardır içerisinde bulunduğumuz basın camiasının tüm sorunlarını yakinen biliyoruz. Yaptığımız tüm görüşme ve toplantılarda dile getirdiğimiz hususların, bugün çözülmüş olmasını görmek, bizi de fazlasıyla mutlu ediyor. Meslektaşlarımızın sorunlarını yetkili makamlara taşımakla ilgili sorumluluğumuzu özenle yerine getirmeye çalışıyoruz. Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi olarak üstlendiğimiz görevin yanı sıra, Basın Kartı Komisyonu’nda Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri olarak görev almamız da, Anadolu Basını adına kayda değer bir diğer önemli gelişmedir.”

Toplantının son bölümünde ise Yozgatlı gazete sahiplerinden Ahmet Büyüksoy, Eyüp Yıldız, Muammer Yıldız, Eren Kurban, Nuh Aydıner, Nuri Erdoğan  ve Necdet Demirel’in sorularını BİK yönetim kurulu üyesi Mustafa Arslan yanıtlayarak ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

İç Anadolu yerel medya toplantısıyla ilgili olarak  bir sonuç bildirgesinin hazırlanarak kamuoyuna açıklanması  ve sorunların imzalı bir rapor halinde ilgili bakanlıklara ulaştırılması kararlaştırıldı.

IMG_20160409_142529

GAZETECİLER TOPLANTIDAN SONRA İL YÖNETİCİLERİYLE BULUŞTULAR

Yaklaşık aralıksız 3 saat süren toplantının ardından topluca hatıra resmi çektiren yerel gazeteciler daha sonra Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey ve İl Jandarma Alay Komutanı Selçuk Yıldırım ile Yozgat Şahin Tepesinde verilen öğle yemeğinde bir araya geldiler. Yemekte bir konuşma yapan Yozgat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Hakan Kiracı, toplantının programı hakkında protokolü bilgilendirdikten sonra Yozgat Valisi ve Belediye Başkanını kürsüye davet etti. Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, 3,5 yıllık görev sürecinde Yozgat’ta yapılan hizmetleri anlattı. Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan da, Yozgat’ta 2 yıl içerisinde gerçekleştirilen Belediyenin hizmetlerine değindi.
Toplantı nedeniyle hafta sonunu Yozgat’ta geçiren konuk gazeteciler, ilçelerden gelen basın mensuplarıyla birlikte kentin tarihi ve kültürel eserlerini gezdiler. Konuk gazeteciler akşam saatlerinde Yozgat’tan olumlu izlenimlerle ayrıldılar.