YIPRANMA HAKKI İÇİN BASIN KARTI ÖNEMLİ…

basin_kartui_7152 (1024x318)Değerli Başkanlarım,

Derneklerimize üye meslektaşlarımızın, Basın Kartı Yönetmeliğine göre  basın kartı sahibi olmaları, emeklilikte yıpranma hakkından faydalanmalarını sağlamaktadır. Bu konuda Bursa Gazeteciler Cemiyeti üyelerine yaptığım duyuruyu sizlere de iletiyorum. Aynı duyuruyu üyelerinize aktarmanız, hem basın kartlı üye sayısının artmasını sağlayacak, hem de emeklilik işlemlerini kolaylaştıracaktır.

Sevgilerimle.

Nuri KOLAYLI

Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı

////////////

Değerli üyemiz,

Hatırlanacağı gibi; Meslektaşlarımızın erken emekliliğini sağlayan “yıpranma hakkı” 1 Ekim 2008 tarihinde kaldırılmış, başta Cemiyetimiz olmak üzere meslek örgütlerimizin yoğun girişimleri sonucu 1 Şubat 2013 tarihinde 5510 sayılı Kanunun 40. maddesi değiştirilerek yeniden yürürlüğe girmişti.

5953 sayılı Basın İş Kanunu gereğince çalışanlara, her (360 gün) yıl için 4/1 oranında yani 90 gün yıpranma hakkı veren 5510 sayılı Kanun, ne yazık ki “Basın Kartı Yönetmeliğine göre  basın kartı sahibi olmak suretiyle;” maddesini de içermektedir.

Meslektaşlarımız basın kartı sahibi değilse, emeklilikleri hesaplanırken yıpranma hakkından yararlanamıyor. Bu nedenle, gazetecinin Sarı Basın Kartı aldığı andan itibaren işveren tarafından SGK’ya 32-A’dan bildirilmesi gerekiyor. İşverene yükümlülüğü ise yüzde 1.5’luk prim farkı oluyor.

Gazeteciler Konfederasyonu olarak 5510 sayılı Kanunun 40. maddesinin yeniden değiştirilerek, basın kartı şartının kaldırılması yönünde girişimlerde bulunduk ve konunun takipçisi olmaya devam ediyoruz.

Üyelerimiz bu süreçte emeklilik işlemlerinde mağdur olmamak için, elektronik ortamda basın kartı başvurusu yapabilirler. Basın Kartı başvurularınızı “http://www.byegm.gov.tr/turkce/basin-karti” adresine yapabilirsiniz.

Bilgilerinize sunarım.

Sevgilerimle.